Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą ,, na policjanta''. Nie wdawaj się w rozmowę, powiadom policjantów. Wczoraj przestępcy oszukali 80-latkę na kilkadziesiąt tys. zł.

 

Policjanci stawiają na profilaktykę, ponieważ jest ona istotnym elementem naszej pracy. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyka społeczną przy każdej możliwej okazji mówią o zagrożeniach wynikających z kontaktu z osobami dopuszczającymi się oszustw metoda „na policjanta” Wysoka świadomość zagrożenia, dostateczna wiedza na temat metod działania sprawców to większe szanse, że do przestępstwa nie dojdzie. Policjanci sami organizują spotkania z seniorami, ale także uczestniczą w tych organizowanych przez inne instytucje. W trakcie takich spotkań prezentujemy słuchaczom, jak może przebiegać rozmowa telefoniczna z oszustem. To działanie ma na celu wskazanie szczegółów, na które należy zwrócić uwagę.

Podczas takiej rozmowy oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby, najczęściej podaje stopień imię i nazwisko, czasami wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Najczęściej pada polecenie wyrzucenia ich przez okno lub pozostawienie w umówionym miejscu. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi.

I to właśnie te szczegóły oznaczają, że mamy do czynienia z przestępcami.
Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których mówimy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich.

Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.


Pomimo naszych działań profilaktycznych  zdarza się, że dochodzi do oszustw. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj, kiedy to do 80-latki zadzwonił oszust i po rozmowie z nim kobieta wyrzuciła przez okno spakowane kilkadziesiąt tys. zł. Tym razem prawdziwi funkcjonariusze przyjęli zawiadomienia od pokrzywdzonej. Sprawą zajęli się także kryminalni.