Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Listwy zaciskowe

Utrzymaniu sieci elektrycznych nieuchronnie towarzyszy praca z terminalami dla elektryków. I choć upływ czasu wyeliminował już przestarzałe terminale do podłączania przewodów, stale pojawiają się nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania.

Listwy zaciskowe i ich zalety

Listwy zaciskowe elektryczne do podłączania przewodów mają jedną niezaprzeczalną zaletę – można w nich podłączyć przewody z różnych metali. Listwy są przydatne i kiedy wykonujemy nowe instalacje i przy przeprowadzaniu modernizacji. Listwy pozwalają łączyć przewody efektywne i przede wszystkim bezpiecznie. Listwy zapewniają bowiem szczelność połączenia. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są listwy zaciskowe z polietylenu. Nie cechują się wysoką ceną i są sprzedawane w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Rama polietylenowa jest przeznaczona dla kilku komórek, wewnątrz każdej znajduje się mosiężna rurka (tuleja). Końce połączonych przewodów należy wsunąć w tę tuleję i zacisnąć dwiema śrubami. Bardzo wygodnie jest wyciąć z bloku tyle komórek, ile trzeba, aby podłączyć parę przewodów, na przykład w jednej skrzynce przyłączeniowej. Należy jednak pamiętać, że w pewnych warunkach aluminium zaczyna eksploatować się nadmiernie i należy okresowo zmieniać bloki zacisków i dokręcać styki, w których aluminiowe przewody są zamocowane. Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim czasie, aluminiowy rdzeń w listwie zaciskowej się poluzuje.

Zaciski na plastikowych podkładkach

Innym bardzo wygodnym złączem jest zacisk na plastikowych podkładkach. Ta opcja różni się od listew zaciskowych równym metalowym klipsem. W powierzchni zaciskowej znajduje się wgłębienie na drut, dzięki czemu rdzeń ze śruby nie wywiera nacisku. Dlatego takie terminale nadają się do podłączania wszystkich przewodów. Takie zaciski są dodatkowo wyposażone w przezroczystą plastikową osłonę; w razie potrzeby można ją usunąć. Instalacja okablowania przy użyciu takich zacisków jest prosta i szybka. Wybierając najlepiej dostosowany do naszych potrzeb produkt, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Materiał produkcji.
  • Budowa.
  • Wymiary.

Produkty różnią się długością, szerokością, grubością i kolorem. Produkty z PVC są stosowane w miejscach bez podgrzewania przewodów. Polimer ten pod wpływem wysokich temperatur topi się i zlepia w jednolitą masę. Jedno- i wielopunktowe zaciski zaciskowe są przeznaczone do podłączania kabli niskoprądowych do sieci stacjonarnej. Złącza służą do bezpiecznego łączenia kilku przewodów jednego kabla zasilającego z tym samym analogiem. Złącze znajduje się w trwałej, szczelnej obudowie wykonanej z tworzywa dielektrycznego.