SM Gdańsk: Gdańsk w żółtej strefie epidemicznej

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 miasto Gdańsk znalazło się na liście powiatów objętych tzw. żółtym obszarem”. Zaostrzeniu ulegają niektóre zasady bezpieczeństwa.

W ostatnich dniach przyrost zakażeń sięgnął niemal dwóch tysięcy na dobę. W związku z tym rząd aktualizuje listę powiatów, które będą w specjalnych strefach epidemicznych. Na Pomorzu w żółtym obszarze znajdą się: Gdańsk i Gdynia oraz powiaty bytowski, kościerski, gdański, pucki, słupski, nowodworski oraz wejherowski. Natomiast w czerwonej będzie Sopot i powiat kartuski. Nowe obostrzenia wchodzą w życie od soboty, 3 października.

Ograniczenia dla powiatów znajdujących się w żółtym obszarze:

  • obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje np. w obiektach użyteczności publicznej, w komunikacji miejskiej, w obiektach handlowych i usługowych;
  • na kongresach i targach może przebywać jedna osoba na 4 m kw (z ograniczeniem do 150 osób);
  • na wydarzenia sportowych publiczność nie może przekraczać 25 proc. całkowitego obłożenia;
  • na wydarzeniach kulturalnych w obiektach zamkniętych i sportowych widownia nie może przekraczać 25 proc., a na wolnym powietrzu limit osób wynosi do 100;
  • w lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 m kw, a na siłowniach 1 osoba na 7 m kw;
  • w kinach może przebywać do 25 proc. widzów z całkowitego obłożenia sali;
  • na weselach i innych spotkaniach towarzyskich obowiązuje limit uczestnictwa do 100 osób.

[W kraju już prawie 2000 zachorowań w ciągu doby.Gdańsk w żółtej strefie epidemicznej - co to oznacza? na gdansk.pl](https://www.gdansk.pl/wiadomosci/gdansk-w-zoltej-strefie-koronawirusa-co-to-oznacza-w-kraju-juz-prawie-2000-zachorowan-w-ciagu-doby,a,180048)
[Covid-19. Od sobotyGdańsk w żółtej strefie epidemicznej. Co to oznacza dla mieszkańców? na gdansk.pl](https://www.gdansk.pl/wiadomosci/od-3-pazdziernika-gdansk-w-zoltej-strefie-co-to-oznacza,a,180063)

Straż Miejska Gdańsk, strazmiejska.gda.pl/, strazmiejska.gda.pl/aktualnosci/gdansk-w-zoltej-strefie-epidemicznej,a,6499