Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

W odpowiedzi na postulaty samorządowców, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie „Samorząd PRO FAMILIA 2021”, ale w związku z pandemią mają trudności z zebraniem wymaganej dokumentacji, wydłużono termin nadsyłania zgłoszeń do 16 kwietnia br. – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem konkursu „Samorząd pro familia 2021” jest docenienie tych samorządów, które wykazują się szczególnymi działaniami na rzecz rodzin. Pierwotny termin składania zgłoszeń w konkursie upływał z końcem marca br.

„Samorząd pro familia 2021” – na czym polega?

Tytuł „Samorząd Pro Familia 2021” otrzyma tylko 5 samorządów w Polsce. Istnieje także możliwość przyznania maksymalnie trzech wyróżnień za szczególnie kreatywny i nieszablonowy element polityki prorodzinnej realizowany przez samorząd

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 16 kwietnia br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona internetowa konkursu: www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021
Tam też znajduje się regulamin oraz dokumenty konkursowe:

• formularz do opisu długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej,
• formularz zgłoszeniowy,
• ankieta, w której samorządy odpowiadają m.in. na pytania dotyczące nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów. Pierwszy etap polega na ocenie wypełnionej ankiety.

Ważne terminy!
Do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii (pod względem wielkości gminy). W drugim etapie będą dodatkowo analizowane osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej.

Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu Kapituła Konkursu rekomenduje po 3 samorządy w każdej kategorii oraz 3 samorządy do wyróżnienia.
Lista samorządów rekomendowanych do finałowego etapu zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 7 maja 2021 r.

W trzecim etapie Minister Rodziny i Polityki Społecznej w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polityki Demograficznej wybierze po 1 samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł Samorząd Pro Familia 2021.