Worki filtracyjne stanowią współcześnie jedną z najczęściej stosowanych urządzeń, których podstawową funkcją jest zarówno zwiększenie jakości powietrza atmosferycznego, jak również ograniczenie ilości pyłów, powstających jako efekt uboczny w szeregu różnych gałęzi przemysłu. W związku ze zwiększoną świadomością na temat skali zanieczyszczeń i ochrony środowiska, popularność powyższych akcesoriów również uległa znacznemu zwiększeniu, jednak czym dokładnie się one charakteryzują i jaki jest ich wpływ na środowisko?

Zastosowanie worków filtracyjnych

Worki filtracyjne, dostępne na stronie Gwarant-Eko GEKO FILTRATION, swoje zastosowanie odnajdują przede wszystkim w gałęziach przemysłu, w których odnotowywane jest zwiększone wydzielanie pyłów. W związku z tym, w domowych warunkach najczęściej spotykamy się z nimi w odkurzaczach, w których oprócz gromadzenia kurzu chronią silnik przed zanieczyszczeniami ze środowiska.

Worki filtracyjne stosuje się m.in. w pracach budowlanych, klimatyzacji domowej bądź biurowej, systemach wentylacyjnych. Oprócz tego wykorzystywane są one również w przemyśle metalurgicznym, hutniczym, drzewnym, gipsowym, a nawet energetyce i ciepłownictwie. Poszczególne filtry, wykorzystywane w powyższych dziedzinach, odznaczają się odmiennymi właściwościami, szczegółowo dopasowanymi do danego środowiska i rodzaju zanieczyszczeń.

Rodzaje worków filtracyjnych

Współcześnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów worków filtracyjnych, takich jak:

  • poliakrylowe
  • polimidowe
  • z włókniny PPS
  • z aramidu
  • szklane
  • polipropylenowe

Wpływ worków filtracyjnych na środowisko

Stosowanie worków filtracyjnych ma zbawienny wpływ na środowisko, ze względu na fakt iż znacznie zmniejsza ono przenikanie pyłów do atmosfery. Dzięki temu jakość powietrza ulega polepszeniu, co bezpośrednio wpływa na poziom zdrowia i ogólną kondycję społeczeństwa.

Budowa worków filtracyjnych

Worki filtracyjne wykonywane są najczęściej z materiałów, takich jak włókno szklane, poliester, poliakrylonitryl, POLIIMID (PI) oraz Teflon (PTFE), bardzo często dodatkowo uszlachetnianych specjalistycznymi procesami. Rodzaj użytego surowca zależny jest od rodzaju zanieczyszczeń, do których przeznaczony jest dany filtr. Z tego względu, każdy materiał różni się od siebie pod względem odporności chemicznej, termicznej oraz wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ponad to, przy wyborze odpowiedniego worka filtracyjnego warto również zwrócić uwagę na parametry, takie jak gramatura, przepuszczalność oraz struktura powierzchniowa włókien.

Kiedy stosuje się worki filtracyjne i jaki jest ich wpływ na środowisko?