Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Co zrobić ze zużytym katalizatorem?

Katalizator samochodowy to ważny komponent bez którego pojazd nie może być dopuszczony do ruchu. Jeśli więc taki element ulega awarii należy liczyć się z tym, że będzie potrzebna szybka jego wymiana, która będzie wiązać się z niemałymi kosztami. Co jednak zrobić ze starym katalizatorem? Czy skup katalizatorów to dobre rozwiązanie?

Skup katalizatorów zachodnio pomorskie

Katalizator to urządzenie, które służy zmniejszeniu ilości szkodliwych substancji powstających w trakcie pracy silnika. Jego zadaniem jest więc oczyszczanie substancji, które powstają w procesie normalnej pracy samochodu. Sprawne urządzenie pozwala chronić środowisko naturalne i sprawia, że do atmosfery dostaje się mniej szkodliwych związków chemicznych. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie pojazd, który mógłby działać bez katalizatora, ale spoglądając na nie pod kątem rozwoju motoryzacji można zauważyć, że jest to rozwiązanie stosunkowo młode. Upowszechnienie się katalizatorów nastąpiło dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku w Europie Zachodniej. W krajach wschodnich to rozwiązanie przeszło do codzienności dopiero końcem lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Obecnie każdy pojazd musi posiadać katalizator, co sprowadza się do tego, że kupno i sprzedaż katalizatorów samochodowych cieszy się nieustannie dużą popularnością. Niestety masowość tego urządzenia zmusza do stosowania odpowiednich zasad utylizacji i składowania. Poszukując więc firmy, która działa w województwie zachodnio-pomorskim warto sprawdzić renomowaną firmę stosującą wszelkie standardy skupowania i przechowywania katalizatorów, której pełną ofertę można znaleźć pod adresem strony internetowej https://eskupkatalizatorow.pl/.

Skup katalizatorów cennik

Wiele osób z pewnością zastanawia się dlaczego istnieje tak duża rozbieżność między cenami różnego rodzaju katalizatorów. W głównej mierze na cenę ma wpływ platyna znajdująca się w tym komponencie. Innymi rzadkimi metalami, które mogą mieć istotny wpływ na cenę są pallad oraz rod. Warto zdawać sobie sprawę, że wartość zużytego lub uszkodzonego katalizatora nie jest wcale mała, ale dużo zależy oczywiście od tego czy w jego składzie wciąż znajdują się tego typu cenne metale. Na ogólną cenę katalizatora wpływa oczywiście jego charakterystyka – w różnego rodzaju pojazdach są stosowane odmienne rozwiązania pod tym względem, więc, aby poznać konkretną cenę wystarczy dysponować informacją o marce i modelu pojazdu oraz jego roczniku. Zamiast więc udawać się bezpośrednio z katalizatorem do punktu skupu, można poznać orientacyjną cenę już w trakcie wywiadu telefonicznego.

Warto wiedzieć, że katalizator może stracić na wartości. Dotyczy to głównie dwóch przypadków – jednym z nich jest po prostu jego naturalne zużycie, a drugim przypadkiem jest sytuacja w której w trakcie usługi regeneracji katalizatora może dojść do zmniejszenia ilości pewnego rodzaju pierwiastków. Rzadziej występującą sytuacją może być zmniejszenie wartości katalizatora na wskutek jego uszkodzenia.