Jakiś czas temu policjanci z komisariatu na Śródmieściu odebrali zgłoszenie o tym, że z terenu jednej z firm skradziono 200 litrów oleju napędowego, oraz metalowe elementy torów kolejowych, a zgłaszający wycenił straty na 7 tysięcy złotych. Sprawą od początku zajęli się kryminalni. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili miejsce zdarzenia oraz pobliski teren, przeprowadzili rozmowy z osobami, które mogły mieć informacje na temat zdarzenia oraz sprawców i zabezpieczyli zapisy monitoringu, które dokładnie przeanalizowali.

Dzięki dobremu rozpoznaniu kryminalni ustalili tożsamość złodziei. We wtorek po południu w jednym z mieszkań dzielnicy Chełm kryminalni zatrzymali 36-letniego mieszkańca Gdańska podejrzanego o tę kradzież. Podczas sprawdzania jego danych okazało się, że mężczyzna w dniu, w którym został zatrzymany, miał się stawić do zakładu karnego, celem odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze roku i sześciu miesięcy za dokonane wcześniej kradzieże. We wtorek na jednej z ulic dzielnicy Rudniki funkcjonariusze zatrzymali drugiego ze sprawców kradzieży – 37-letniego gdańszczanina.
Podczas pracy nad tą sprawą śledczy ustalili, że 36-latek i 37-latek oprócz kradzieży pali-wa i elementów metalowych mają na swoim koncie także inne przestępstwa. Okazało się, że podejrzani w czerwcu 2021 roku z terenu jednej firm ukradli kable elektryczne warte ponad 6,5 tys. złotych, a w połowie października br. z kanalizacji przy ul. Sztutowskiej ukradli kabel sieci telekomunikacyjnej warty ponad 700 złotych i tym samym zakłócili działanie części tej sieci. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanym trzech zarzutów za popełnione przestępstwa. Po przesłuchaniu obaj mężczyźni trafili do zakładu karnego, ponieważ okazało się, że wobec obu mężczyzn sąd wydał nakaz doprowadzenia do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonych wyroków za wcześniejsze kradzieże.
Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Za zakłócenie działania sieci telekomunikacyjnej grozi do 8 lat pozbawienia wolności.