Czym zajmuje się pośrednik kredytów hipotecznych i jak może nam pomóc?

Poszczególne oferty kredytowe różnią się wieloma aspektami, które trudno porównać bez odpowiedniej wiedzy. Niektóre parametry mogą okazać się bowiem znacznie istotniejsze, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Osoby, które na co dzień nie zajmują się finansami, zazwyczaj nie posiadają wiedzy umożliwiającej samodzielną analizę zdolności kredytowej. W naszym tekście opisujemy wszystko, co warto wiedzieć o pośrednikach kredytów hipotecznych i podpowiadamy, do kogo warto się zwrócić w przypadku tzw. trudnego kredytu.

Kim jest pośrednik kredytów hipotecznych?

Pośrednikiem kredytowym nazywa się osobę fizyczną lub prawną zajmującą się dokonywanie czynności prawnych bądź faktycznych, które są szeroko związane z zawieraniem umów o kredyt. Pośrednik kredytów hipotecznych otrzymuje wynagrodzenie od banku w formie prowizji lub bezpośrednio od klienta.

Co wchodzi w zakres obowiązków pośrednika kredytowego?

Do głównych obowiązków pośrednika kredytowego należy m.in.:

  • przedstawienie klientowi ofert kredytowych;
  • udzielenie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji kredytowej;
  • podjęcie prac przygotowawczych do podpisania umowy kredytowej z bankiem;

Co wyróżnia dobrego pośrednika kredytowego?

Na rynku funkcjonuje wielu pośredników kredytowych. Posiadają różne wykształcenie i doświadczenie. Nie wszyscy działają równie skutecznie. Dlatego wciąż zdarza się, że klienci otrzymują negatywne decyzje kredytowe, mimo zapewnień pośrednika, że decyzja będzie pozytywna. Dobry pośrednik, specjalizujący się w tzw. trudnych kredytach, działa w sposób nieszablonowy, bazując nie na automatyczny, systemie scoringowym, ale analizie dokonywanej przez człowieka.

Pośrednicy kredytowi muszą wykazać się umiejętnością słuchania ze zrozumieniem i precyzyjnego formułowania komunikatów. Muszą za pomocą prostych słów wyjaśnić nieraz skomplikowane zagadnienia z branży finansowej. Oprócz tego pośrednicy powinni śledzić wszelkie zmiany na rynku finansowym i być na bieżąco ze wszystkimi ofertami. Ponadto do obowiązków osoby na tym stanowisku należy również śledzenie przepisów prawnych, kursów walut i wszelkich nowych badań ze swojego sektora.

Czy warto szukać pomocy u innego pośrednika po otrzymaniu negatywnej decyzji kredytowej?

Negatywna decyzja kredytowa nie oznacza, że klient całkowicie traci szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Pośrednik kredytów hipotecznych MB Consulting to firma, która specjalizuje się w tzw. trudnych kredytach. Różnica polega m.in. na sposobie analizowania wniosków kredytowych, nie na podstawie automatycznego systemu scoringowego, ale skrupulatnej analizie dokonywanej przez pracownika posiadającego wieloletnie doświadczenie w udzielaniu kredytów hipotecznych. Dlatego otrzymanie kredytu jest możliwe nawet przy niskim lub zerowym scoringu, kilku odmownych decyzjach kredytowych czy negatywnych wpisach w Krajowym Rejestrze Dłużników, Biurze Informacji Kredytowej lub Biurze Informacji Gospodarczej.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą mbconsulting.pl