Implantologia a protetyka stomatologiczna – czym się różnią?

Nowoczesna stomatologia to prężnie rozwijająca się dziedzina. Bez wątpienia duża w tym rozwoju zasługa spoczywa na implantologii oraz protetyce stomatologicznej. Są to dziedziny stomatologii, które choć różnią się od siebie, w założeniach są dość podobne. Decydując się na poprawę swojego uśmiechu warto poznać te różnice i podjąć świadomą decyzję w kwestii tego wyboru.

Implantologia

Implantologia, tak jak i protetyka zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych. Stosowana jest do odbudowy jednego lub kilku zębów. Opiera się na tytanowych śrubkach, a także koronach porcelanowych, które do złudzenia przypominają naturalny ząb. Tytanowe śruby wszczepiane są w kość szczęki lub żuchwy w miejscu gdzie powstał ubytek. Na implantach mocowane są korony, mosty lub protezy całkowite. Jest to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane do rekonstrukcji zarówno pojedynczych braków, jak i w przypadku zupełnego bezzębia.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka z kolei stosowana jest w przypadku większych braków zębów. Oferuje protezy zębowe, które protetyk tworzy w oparciu o indywidualny, dokładnie rozpisany plan leczenia. Rozwiązanie to zaliczane jest do rozwiązań ruchomych, ponieważ proteza jest zdejmowana. Wymaga dokładnego czyszczenia po każdym posiłku. Protezy są stosunkowo przystępne cenowo, stąd ich duża popularność.

Protetyka stomatologiczna

Co wybrać?

Mimo różnic między implantologią a protetyką, obie te dziedziny się nawzajem nie wykluczają. Niekiedy dentyści decydują się na połączenie implantu z mostem protetycznym. Jest to jedyne rozwiązanie w przypadku braków skrzydłowych, a tym samym braku filaru dla tradycyjnego mostu. Nie da się ukryć, że wszystko zależy od stanu uzębienia pacjenta i planowanego efektu kosmetycznego.

Bezpieczeństwo dla zdrowia

Ani implantologii, ani protetyki nie trzeba się obawiać. Zarówno implanty zębów, jak i protezy są wszczepiane po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki któremu zabieg będzie zupełnie bezbolesny, ani nie spowoduje żadnego dyskomfortu. Uzupełnienia zębów są w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i organizmu. Mianowicie implant zęba wykonywany jest z tytanu, który jest materiałem biologicznie kompatybilnym, a więc nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje z ludzkim organizmem. Protezy także są w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka.