Danuta Wałęsa i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą im. Andrzeja Wajdy 2026

Fundacja Kyoto–Kraków przyznała Nagrodę im. Andrzeja Wajdy dwóm postaciom, które łączą sztukę, obywatelską odwagę i solidarność. W Gdańsku uhonorowanie Danuty Wałęsy wpisuje się w pamięć o ruchu, który zmieniał Polskę. Dla Andrzeja Poczobuta wyróżnienie ma wymiar solidarności międzynarodowej wobec represji na Białorusi. Uroczystość zaplanowano na wiosnę 2026 roku.
- Danuta Wałęsa jako symbol gdańskich powiązań z Solidarnością
- Decyzja fundacji i szczegóły nagrody
- Kilka faktów o nagrodzie
Danuta Wałęsa jako symbol gdańskich powiązań z Solidarnością
Laureatką jednej z najważniejszych nagród łączących świat sztuki i obywatelskiej odwagi została Danuta Wałęsa. Jest ona Honorową Obywatelką Gdańska — tytuł odebrała 6 lutego 2023 r. Wałęsa przez lata pozostawała u boku działalności opozycyjnej, a dziś działa społecznie, poruszając tematy równouprawnienia, rodziny i empatii.
Decyzja fundacji i szczegóły nagrody
O przyznaniu nagrody zdecydował Zarząd i Rada Fundacji Kyoto–Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz‑Wajdy. Wyróżnienie trafi również do Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi, przebywającego w więzieniu od marca 2021 r. Uroczyste wręczenie zaplanowano na 6 marca 2026 roku, w setną rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy; laureaci otrzymają grafikę — autoportret artysty — oraz gratyfikację finansową w wysokości 75 tysięcy złotych.
“Danuta Wałęsa całym swoim życiem pokazuje nam, jak pogodzić bycie żoną Lecha Wałęsy i matką ośmiorga dzieci. Andrzej Poczobut, swoją nieprzejednaną postawą i zaangażowaniem w walkę o niepodległość Białorusi, płaci ciężkim więzieniem. Mam nadzieję, że będziemy mogli wręczyć mu tę nagrodę w Krakowie”
— Krystyna Zachwatowicz‑Wajda, prezes Fundacji Kyoto–Kraków
Kilka faktów o nagrodzie
Nagroda im. Andrzeja Wajdy została ustanowiona w 2016 roku i przyznawana jest za działalność łączącą wrażliwość artystyczną, odwagę moralną i troskę o wspólnotę. Wśród poprzednich laureatów są: Jerzy Owsiak, Adam Wajrak, Janina Ochojska‑Okońska, Dariusz Popiela, Anna Dąbrowska, Marian Turski, Fundacja “Wolne Sądy” i Adam Michnik.
na podstawie: serwis gdansk.pl.
Ostatnie Artykuły

Dwie ulice w Pruszczu Gdańskim staną etapami przez budowę kanalizacji deszczowej

Gdański maraton wraca na ulice z rekordową stawką i nową trasą

Gry, archeologia i szkoła - w Gdańsku padło kilka mocnych argumentów

Nad Gdańskiem rusza pomiar, który odświeży cyfrowy obraz miasta

Brętowo z listą pilnych spraw – od chodników po autobus i przychodnię

Po meczu Lechii ruszą dodatkowe kursy linii 7 z Polsat Plus Areny

Zakopał narkotyki w ziemi. Przy zatrzymaniu miał przedmiot przypominający broń

Szadółki z czasową zmianą ruchu – do PSZOK-u wjedzie się tylko jedną bramą

Zakładka, która robi apetyt na czytanie - rusza konkurs dla młodych twórców

Gdańska drogówka zatrzymała trzech kierowców - alkohol i sądowy zakaz

Darmowe szkolenia z AI i cyberbezpieczeństwa ruszyły dla Pomorza

Gdański program Fahrenheita przyciąga doktorantów z Brazylii i Grecji

Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo i trudna układanka z gepardem

