Zaproszenia ślubne rustykalne – czym się wyróżniają?

W zaproszeniach informujemy gości o dacie, miejscu, obowiązującym dress codzie i wielu innych, ważnych aspektach ślubu i wesela. Już sama oprawa graficzna zaproszenia sugeruje, w jakim stylu zostanie zorganizowana uroczystość. Jeśli planujecie mniej formalne przyjęcie, w zgodzie z naturą i w duchu slow, wybierzcie zaproszenia ślubne rustykalne.

Zaproszenia w stylu rustykalnym – cechy charakterystyczne

Zaproszenia ślubne rustykalne odpowiadają na potrzeby przyszłych małżonków, którzy kochają przyrodę oraz marzą o uroczystości w duchu eko, bez wielkiej pompy, za to w bardziej sielskich klimatach. Zaproszenia rustykalne wyróżniają się:

  • oszczędnością kolorów – w grafice dominują biel, zielenie, beże i brązy, ale pojawiają się też czerwień i złoto jako barwy jesieni;
  • elegancką, minimalistyczną oprawą graficzną;
  • motywami florystycznymi – mogą nimi być zielone gałązki, liście eukaliptusa, leśne paprocie itp.;
  • zdobieniami z materiałów naturalnych, np. z drewna czy sznurka jutowego.

Rodzaje zaproszeń ślubnych rustykalnych

Sklepy z dodatkami ślubnymi i weselnymi oferują wiele wzorów rustykalnych zaproszeń. Poszczególne produkty różnią się nie tylko szatą graficzną, ale również rodzajem użytego papieru oraz obecnością zdobień i dodatkowych elementów. Możliwość personalizacji w szerokim zakresie pozwala stworzyć zaproszenie ślubne, które w pełni oddaje atmosferę uroczystości.

Przykład rustykalnego zaproszenia ślubnego ze zdjęciem młodych

Przykład rustykalnego zaproszenia ślubnego ze zdjęciem młodych

Zaproszenia rustykalne nie tylko na śluby w rustykalnym stylu

Podczas planowania wesela w stylu rustykalnym, np. pod namiotem w plenerze, na farmie czy w nowoczesnej stodole, zaproszenia rustykalne wydają się oczywistym wyborem. Można po nie sięgnąć także wtedy, gdy urządza się wesele boho, eko, a nawet klasyczne lub glamour. Jednak należy uważać, żeby przez specyficzny design zaproszeń w stylu rustykalnym nie wprowadzić gości w błąd. Pamiętajcie, że zaproszenia rustykalne na ślub od razu komunikują adresatom, że nie mają co się spodziewać pompatycznej uroczystości w wytwornej sali balowej. Informują, że przyjęcie będzie miało raczej mniej formalny charakter, a zaproszeni goście będą mogli posmakować natury różnymi zmysłami – czy to w formie menu, czy krajobrazu, czy dekoracji sali. Zachęcają do wybrania bardziej skromnych, komfortowych i zwiewnych kreacji zamiast wyrafinowanych sukni i eleganckich garniturów.

Idealny wybór na przyjęcie w duchu slow - zaproszenia ślubne rustykalne marki artMA

Idealny wybór na przyjęcie w duchu slow - zaproszenia ślubne rustykalne marki artMA

Jakie informacje zamieścić na rustykalnych zaproszeniach ślubnych?

W treści zaproszenia ślubnego – rustykalnego lub zaprojektowanego w dowolnym innym stylu – obowiązkowo powinny się znaleźć kluczowe dla gości informacje. Na pewno należy poinformować adresata zaproszenia o tym:

  • kto bierze ślub,
  • kiedy i gdzie odbędzie się ślub,
  • gdzie odbędzie się wesele (jeżeli zapraszamy tę osobę na zabawę weselną),
  • czy zapraszamy gościa wraz z osobą towarzyszącą i dziećmi,
  • do jakiego dnia i w jaki sposób powinien potwierdzić obecność (tzw. R.S.V.P.),
  • pod jakim numerem telefonu lub adresem mailowym może się skontaktować z młodymi.

Na zaproszeniach ślubnych można też zawrzeć inne informacje, które są istotne dla przyszłych małżonków lub gości. Przykładem jest prośba o przyniesienie wina lub kuponów lotto zamiast kwiatów. Wypada też powiadomić o nietypowym przebiegu uroczystości, np. o wyłączeniu z menu produktów pochodzenia zwierzęcego lub alkoholu.

Na zaproszeniach rustykalnych na pewno warto wspomnieć o dress codzie. Nawet jeśli nie oczekuje się od gości ubrania się w konkretnym kolorze lub stylu, to można dać im wskazówkę. Otrzymanie takiego zaproszenia komunikuje bez słów o mniej formalnym przebiegu uroczystości. Goście mogą mieć spory dylemat, co założyć, żeby nie wyglądać niestosownie. Warto ułatwić im to zadanie.