Rolnictwo miejskie na konferencji Urbanfarming.pl perspektywy i praktyki

2 min czytania
Rolnictwo miejskie na konferencji Urbanfarming.pl  perspektywy i praktyki

W piątek, 17 maja, miasto stanie się areną dla nowatorskiego podejścia do rolnictwa. Konferencja Urbanfarming.pl zgromadzi ekspertów i praktyków z całego kraju, by omówić przyszłość i praktyki rolnictwa miejskiego. To wydarzenie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o produkcji żywności w naszym mieście.

  • Konferencja odbędzie się w Wozowni Hevelianum.
  • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rejestracja wciąż trwa.
  • Spotkanie uwypukli wartość i bezpieczeństwo rolnictwa miejskiego.
  • Na zakończenie zaplanowano projekcję filmu Ziarno Świadomości.

Rolnictwo miejskie, znane także jako urban farming, to praktyka uprawy roślin i hodowli zwierząt w obrębie miasta. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się świeżą żywnością, a miasto zyskuje na zielonych przestrzeniach. W przeciwieństwie do prywatnych ogródków, urban farming ma na celu zarówno produkcję, jak i sprzedaż żywności, co wpisuje się w potrzeby współczesnych aglomeracji.

Jak podkreśla Wojciech Żak, prezes Fundacji Twoja Rola: Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego postanowiliśmy zorganizować konferencję. Chęć promocji lokalnej inicjatywy społeczno-ekonomicznej jaką jest Siejemy Ferment, to na pewno jeden z powodów. Poza tym, na przykładzie działalności praktyków, gości naszej konferencji z różnych stron Polski, chcemy walczyć ze stereotypem, że uprawianie żywności w mieście jest niebezpieczne dla zdrowia, Prawda jest taka, że natura wygrywa z urbanizacją i “przemysłowością” miasta, o czym świadczą badania produkowanej przez nas żywności.

Podczas konferencji zostaną przedstawione różne aspekty rolnictwa miejskiego, w tym jego przyszłość, kwestie bezpieczeństwa i suwerenności żywnościowej. Uczestnicy dowiedzą się również, jakie korzyści niesie za sobą wspieranie lokalnych rolników i jakie działania mogłyby zostać podjęte na szczeblu samorządowym i centralnym, aby wspierać takie inicjatywy.

Na zakończenie dnia zaplanowano pokaz filmu Ziarno Świadomości, który opowiada o rolnictwie szanującym naturę i różnorodność biologiczną. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi sam reżyser, Rafał Smykowski.

Spotkanie może być kluczowym momentem dla przyszłości naszego miasta, pokazując, że zrównoważone podejście do rolnictwa może przynieść korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu.
Na podstawie: UM Gdańsk

Autor: krystian