Uniwersytet Gdański awansował o 100 miejsc w światowym rankingu
Uniwersytet Gdański zyskał prestiżowy awans w światowym rankingu QS World University Ranking. Dzięki temu, uczelnia staje się coraz bardziej rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Co to oznacza dla studentów i pracowników UG? Sprawdźmy!
  1. Uniwersytet Gdański awansował o 100 miejsc w QS World University Ranking.
  2. Największy awans wśród polskich uczelni.
  3. UG zajmuje obecnie 8. miejsce w kraju.
  4. Wysokie oceny za międzynarodowe sieci badawcze i zrównoważony rozwój.

Uniwersytet Gdański (UG) zanotował wyjątkowy awans w prestiżowym QS World University Ranking. Uczelnia przeskoczyła o 100 miejsc, z przedziału 951-1000 do przedziału 851-900. Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, podkreślił, że jest to ogromne osiągnięcie w kontekście globalnej konkurencji wśród uczelni.

- W realiach ogromnej konkurencji, gdy wszystkie uczelnie usilnie zabiegają o jak najlepsze pozycje rankingowe - jest to wspaniałe osiągnięcie - mówi Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Awans potwierdził wybraną przez nas i konsekwentnie realizowaną politykę rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Potwierdzają to najlepiej ocenione w UG w skali światowej wskaźniki, między innymi udział w międzynarodowych sieciach badawczych czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

Uczelnie polskie w rankingu QS 2025

W tegorocznej edycji rankingu QS, spośród 5663 uczelni, zakwalifikowano jedynie 1503. Z Polski w rankingu znalazły się 22 uczelnie, z których najlepiej oceniono Uniwersytet Warszawski (258 miejsce), Uniwersytet Jagielloński (312) oraz Politechnikę Warszawską (527).

Uniwersytet Gdański znalazł się w przedziale 851-900, wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Poznańskim Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Wrocławskim. Warto jednak zaznaczyć, że Politechnika Gdańska uplasowała się wyżej, w przedziale 801-810.

Gdańska uczelnia odnotowała również znaczący awans na poziomie krajowym, przesuwając się z 11. na 8. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni oraz z 6. na 4. miejsce w grupie uniwersytetów klasycznych. Lepsze notowania mają jedynie Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwsza dziesiątka polskich uczelni w światowym rankingu:

  • Uniwersytet Warszawski (miejsce 258)
  • Uniwersytet Jagielloński (312)
  • Politechnika Warszawska (527)
  • UAM Poznań (761-770)
  • Politechnika Gdańska (801-850)
  • AGH Kraków (851-900)
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (851-900)
  • Uniwersytet Gdański (851-900)
  • Uniwersytet Wrocławski (851-900)
  • UMK Toruń (901-950)

Metodologia rankingu

Ranking QS oparty jest na pięciu głównych kryteriach. 50% oceny to opinie ekspertów akademickich i liczba cytowań. Kolejne 20% stanowi wskaźnik oceniony na podstawie opinii pracodawców i zdolności uczelni do zapewnienia zatrudnienia absolwentom. Pozostałe kryteria obejmują stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, zaangażowanie międzynarodowe oraz realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Tak znaczący awans Uniwersytetu Gdańskiego w rankingu QS pokazuje, że uczelnia jest na dobrej drodze ku dalszemu rozwojowi i wzrostowi prestiżu, zarówno w kraju, jak i na świecie. Cieszy to zwłaszcza studentów i pracowników, którzy mogą być dumni ze swojej uczelni.


Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku