Podsumowanie X edycji kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku
Rowerowy Maj - X edycja zakończona sukcesem!
  • Prawie ćwierć miliona uczestników w całej Polsce.
  • W Gdańsku wzięło udział 220 placówek.
  • Wyniki z podziałem na kategorie: szkoły duże, średnie, małe i przedszkola.
  • Atrakcyjne nagrody dla najbardziej zaangażowanych.

Już po raz dziesiąty dzieci i młodzież z całej Polski wzięły udział w kampanii Rowerowy Maj. Celem akcji jest promowanie aktywnego trybu życia oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. W Gdańsku do akcji przystąpiło 220 placówek, w tym 124 przedszkola i 96 szkół podstawowych. To aż o 14 placówek więcej niż w poprzednim roku!

Podczas uroczystego zakończenia kampanii, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła wagę tej inicjatywy. – Jestem z Was bardzo dumna. To przecież jest zabawa, ale zabawa, która ma zmienić nasze nawyki i pokazać, że rower może nam służyć codziennie. Dzięki niemu możemy bezpiecznie i szybko dojechać do szkoły. Równie ważnym celem Rowerowego Maja jest nauka bezpiecznego zachowania na drodze. Dziękuję Wam, że tak licznie bierzecie udział w tej akcji – powiedziała prezydent Dulkiewicz.

W całej kampanii wzięło udział aż 252 630 uczestników z 1284 placówek z 29 miast i gmin, co daje łączną frekwencję na poziomie 45%. W Gdańsku rywalizowało 39 522 uczestników, co oznacza wzrost o ponad 1500 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. W sumie uczniowie i nauczyciele odbyli 923 634 podróży do szkół i przedszkoli na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach.

Rowerowy Maj to nie tylko rywalizacja, ale także liczne nagrody. Najbardziej aktywne klasy i placówki mogły liczyć na ciekawe wycieczki, wyjścia edukacyjne, kulturalne oraz warsztaty. Firma dr Oetker ufundowała słodkie upominki dla najlepszych placówek. Dzieci z najwyższą frekwencją otrzymały bilety do kina, rękawiczki rowerowe, karty do salonów Empik oraz wejściówki do ZOO. Nagrody finansowe przekazali również sponsorzy: Saltus Ubezpieczenia oraz firma 7R, które wsparły najbardziej rowerowe szkoły i przedszkola.

Rowerowy Maj to także okazja do wyróżnienia koordynatorów szkolnych, którzy mieli istotny wkład w organizację akcji. Port Czystej Energii ufundował dla nich dwudniowy wyjazd do Szwecji na wizytę studyjną dotyczącą odzysku energii z odpadów.

Wyniki kampanii są imponujące. W kategorii dużych szkół najlepsza okazała się SP 92 z frekwencją 86,8%, natomiast w kategorii średnich szkół zwyciężyła SP 72 z wynikiem 76,3%. Wśród małych szkół najlepsza była SP 88 z frekwencją 74,4%. Najbardziej aktywnym przedszkolem okazało się P-le 8 z wynikiem 92,7%, a klasa ze 100% frekwencją to IV a z SP 62.

Piknik podsumowujący tegoroczną edycję odbył się na terenie Hevelianum, gdzie wszyscy uczestnicy mogli cieszyć się nagrodami i wspólnie świętować zakończenie kampanii.

Kampania Rowerowy Maj pokazuje, jak ważne jest promowanie zdrowego trybu życia i bezpiecznego poruszania się po drogach od najmłodszych lat. Dzięki takim inicjatywom możemy liczyć na zdrowsze i bardziej świadome społeczeństwo. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za zaangażowanie i do zobaczenia w przyszłym roku!


Według informacji z: UM Gdańsk