Emocjonujące dyskusje młodych radnych na czerwcowej sesji MRMG
Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska debatowała podczas IV sesji na temat polityki wobec młodych mieszkańców. Spotkanie obfitowało w burzliwe dyskusje i zapowiada istotne zmiany w podejściu do młodzieży w mieście.

Powstanie grupy roboczej ds. polityki młodzieżowej

Podczas ostatniej sesji, która miała miejsce w czerwcu, młodzi radni zdecydowali o utworzeniu nieformalnej grupy roboczej ds. polityki młodzieżowej. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, Sambor Godziszewski, wyjaśnił cel tych działań: - Chcemy stworzyć politykę młodzieżową, która będzie jasno definiowała stosunek Miasta do naszej młodzieży. Konkretnie: chcielibyśmy m.in. stworzyć budżet uczniowski we wszystkich gdańskich szkołach, a także stworzyć więcej miejsc, w których młodzież mogłaby spędzać wolny czas. Grupa ta ma zostać sformalizowana jesienią, podczas jednej z kolejnych sesji.

Apel o apartyjność Młodzieżowej Rady

Podczas sesji młodzi radni zgłosili wniosek dotyczący wyjaśnienia okoliczności uczestnictwa prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska w konferencjach prasowych, w których brali udział również politycy. Młodzieżowi radni podkreślali, że Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska powinna pozostać apartyjna i apolityczna. Przewodniczący MRMG, Sambor Godziszewski, wyjaśnił, że prezydium nie wspierało żadnej partii politycznej i że udział w konferencjach był przedyskutowany z innymi radnymi.

Rola Młodzieżowej Rady w konsultacjach społecznych

W sesji uczestniczyła również Katarzyna Gęba, Rzeczniczka Praw Uczniowskich, która przeprowadziła szkolenie dla młodych radnych na temat ich obowiązków i przywilejów wynikających z Ustawy o Samorządzie Gminnym. Zwróciła uwagę, że MRMG może brać udział w konsultacjach dotyczących ważnych tematów, takich jak lista lektur szkolnych czy prowadzenie lekcji religii w szkołach. Młodzi radni mają możliwość wyrażania swojego oficjalnego stanowiska w tych kwestiach.

Inkubator Starter zachęca do współpracy

Na sesji pojawiła się również przedstawicielka Inkubatora Starter, która zachęcała młodych radnych do udziału w projektach dedykowanych młodzieży. Projekty te obejmują m.in. Młodzieżową Radę Startera, która współorganizuje wydarzenia biznesowe, oraz Młodzieżowy Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie prowadzone są zajęcia z podstaw edukacji ekonomicznej i spotkania z ekspertami.

Gdynia otwiera się na współpracę z Gdańskiem

Specjalnym gościem sesji był Jan Górecki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni, który zachęcał gdańskich radnych do współpracy z gdyńskimi rówieśnikami. Jego obecność podkreśliła wagę współpracy między miastami w regionie i wymiany doświadczeń między młodymi działaczami.

Wielokulturowy Piknik Rodzinny

Warto również przypomnieć, że w najbliższą sobotę, 22 czerwca, odbędzie się Wielokulturowy Piknik Rodzinny. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do integracji mieszkańców oraz zapoznania się z różnorodnością kulturową naszego miasta. Piknik obfituje w atrakcje dla całych rodzin, a także stanowi platformę do promocji lokalnych inicjatyw.

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska pokazała, że młodzi ludzie są zaangażowani i gotowi do działania na rzecz swojego miasta. Podejmowane inicjatywy oraz otwartość na współpracę z innymi miastami są dowodem na to, że przyszłość Gdańska leży w dobrych rękach.


Urząd Miejski Gdańsk