Prof. Andrzej Rychard nowym kierownikiem Katedry im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na UG
Prof. Andrzej Rychard, wybitny socjolog i dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, objął Katedrę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na Uniwersytecie Gdańskim. Jego pierwsze wystąpienie zainaugurowało nowy rozdział w historii tej katedry, w roku jubileuszowym dla uczelni.

Powrót do korzeni: prof. Rychard w Gdańsku

Nowa kadencja Katedry im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zyskuje znanego patrona. Prof. Andrzej Rychard, urodzony w Gdańsku w 1951 roku, wyraził radość z powrotu do rodzinnego miasta, podkreślając, jak ważna jest dla niego lokalna społeczność akademicka. - "Jestem wzruszony, bo wracam do korzeni. Bardzo liczę na tutejszą społeczność akademicką, którą postrzegam jako niezmiernie dynamiczną" - zaznaczył prof. Rychard, dodając, że Gdańsk ma w sobie wyjątkowy duch, który przyciąga talenty.

Wykład inauguracyjny i znaczenie socjologii

Podczas inauguracji prof. Rychard wygłosił wykład zatytułowany "Od transformacji przez kontr-transformację do post-transformacji? O dynamice polskich zmian społecznych", w którym odniósł się do wyzwań i przekształceń społecznych, które miały miejsce w Polsce w ostatnich dekadach. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski, podkreślił znaczenie socjologii w dzisiejszych czasach, dziękując profesorowi za przyjęcie zaproszenia do objęcia katedry. - "Cieszy mnie, że w tym szczególnym, jubileuszowym roku Katedrę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powierzamy wybitnemu socjologowi" - powiedział rektor.

Rozwój Uniwersytetu Gdańskiego: nowe kierunki i badania

Rok akademicki przynosi również inne zmiany na UG. Katedra nauk ścisłych i przyrodniczych imienia Profesora Wacława Szybalskiego będzie kierowana przez prof. Dariusza Stramskiego, znanego oceanografa. Uczelnia wzbogaca swoją ofertę o nowe, anglojęzyczne kierunki, w tym Marine Biotechnology oraz programy podwójnych dyplomów. Rektor Stepnowski zapowiedział także rekrutację na studia związane z Sustainable Blue Economy oraz Sustainable Management of Organisations in Port Management and Logistics.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku liczba studentów zagranicznych na UG osiągnęła blisko tysiąca, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu uczelnią. Uczelnia nie tylko rozwija programy edukacyjne, ale także inwestuje w badania, zdobywając 60 mln zł na dwa centra badawcze, które będą się zajmować teorią technologii kwantowych i personalizowanymi terapiami szczepionkowymi. To wszystko tworzy dynamiczną atmosferę rozwoju i innowacji, która wzbogaca lokalną społeczność akademicką.


Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku