Gdańsk gościł 44. Międzynarodowy Zjazd Nowej Hanzy z polskimi miastami

Gdańsk ponownie w centrum uwagi! Miasta Nowej Hanzy z całej Europy spotkały się, by wspólnie kształtować przyszłość!
- Gdańsk gościł 44. Międzynarodowy Zjazd Nowej Hanzy
- Nowe pomysły i wyzwania dla miast hanzeatyckich
Gdańsk gościł 44. Międzynarodowy Zjazd Nowej Hanzy
W dniach 13-16 czerwca 2024 roku Gdańsk stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia 44. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy. W tym prestiżowym spotkaniu uczestniczyło aż 1200 gości z 84 miast i 13 krajów, co podkreśla znaczenie tej inicjatywy w europejskim kontekście. Gospodarze wydarzenia, w tym Agnieszka Owczarczak , przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, podkreślili, jak ważna jest współpraca między miastami, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Podczas otwarcia Zjazdu odbyła się Parada Miast, która symbolicznie ogłosiła rozpoczęcie tego niezwykłego spotkania. Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa, zaznaczył, że tradycja spotkań polskich miast Nowej Hanzy ma ogromne znaczenie dla pielęgnowania hanzeatyckiego dziedzictwa oraz rozwoju współpracy między miastami.
Nowe pomysły i wyzwania dla miast hanzeatyckich
W programie Zjazdu znalazły się innowacyjne elementy, takie jak Szczyt Burmistrzów oraz targi rękodzieła Bakalie, które przyciągnęły uwagę uczestników. Jakub Łuczywo z Fundacji Gdańskiej podkreślił, że hasło Zjazdu “Zmiana zaczyna się tutaj” odzwierciedla dążenie do kultywowania dziedzictwa oraz otwartości na nowe idee.
Warto również zaznaczyć, że równolegle odbywał się Zjazd Młodej Hanzy, który zgromadził młodych ludzi z różnych krajów. Uczestnicy mieli okazję wymieniać się doświadczeniami i pomysłami na przyszłość. To właśnie młode pokolenie będzie kształtować oblicze miast hanzeatyckich w nadchodzących latach.
W kontekście przyszłości Zjazdu Nowej Hanzy, Sylwia Wieleba z Urzędu Miejskiego w Stargardzie zapowiedziała organizację kolejnego zjazdu w swoim mieście w 2026 roku. Wydarzenie to ma być szansą na promocję Stargardu na mapie turystycznej Polski i Europy.
W Gdańsku gościliśmy przedstawicieli 84 miast z 14 krajów, a Zjazd Hanzy pokazał siłę wspólnoty i możliwości współpracy między miastami. Czas pokaże, jakie nowe inicjatywy i projekty powstaną dzięki temu inspirującemu spotkaniu!
Ostatnie Artykuły

Kurhany na trasie nowej drogi i ślady kultury pomorskiej

Mobilny Dom Kultury wraca do czterech dzielnic. Lato pełne warsztatów

Nowe biuro Bechtela w Gdańsku ma obsłużyć atomową inwestycję

Strzał z wiatrówki w 14-latka. Sprawca miał prawie 3,5 promila

Autobusy ominą część Dolnego Miasta. ZTM zmienia trasę na Łąkowej

Trzy sektory spotkają się w Pruszczu Gdańskim. W grze są konkretne rozwiązania

Tramwaje pojadą inaczej na północy Gdańska. Wchodzi autobus T10

Bezpłatne szkolenia z bezpieczeństwa ruszają w Gdańsku. Startuje też kampania

Ul. Łąkowa będzie jednokierunkowa. Autobusy pojadą objazdem

Podwieczorek Społeczny wraca do ogrodu. NGO porozmawiają o sieciach wsparcia

Na Świętym Duchu ruszy pochód i historyczne obozowisko

Recydywista z Przymorza usłyszał zarzuty po kradzieżach za prawie 8 tys. zł

Ranking TOP 10 najlepszych agencji SEO w Gdańsku 2026

Pruszczańska Karta Mieszkańca z nowym partnerem. Sklep daje 10 procent rabatu
Przydatne dane teleadresowe
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Gdańsku - noclegi, ceny i zapisy
- Parafia Świętego Krzyża w Gdańsku - msze, kancelaria, sakramenty
- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni - historia, kompetencje i podział instytucji
- Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku - kontakt, bilety, zgłoszenia awarii
- Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku - kontakt, godziny i przejścia graniczne
- Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku - kontakt i dojazd
