80 lat po II wojnie światowej pamięć o ofiarach i przestroga dla nas wszystkich

Gdańsk pamięta o bohaterach i przestrogach historii. 80 lat po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy miasta zgromadzili się, by uczcić ofiary konfliktu i przypomnieć, że wolność to wartość, o którą trzeba nieustannie dbać.
- Gdańsk na Podwalu Staromiejskim oddaje hołd pamięci
- Współczesne refleksje nad wojną i wolnością w Gdańsku
Gdańsk na Podwalu Staromiejskim oddaje hołd pamięci
29 listopada 1969 roku odsłonięto pomnik Tym, co za polskość Gdańsk, który od tamtej pory stał się miejscem corocznych uroczystości upamiętniających dramatyczne wydarzenia II wojny światowej. W tym roku pod monumentem na Podwalu Staromiejskim zebrały się władze miasta oraz radni, by wspólnie oddać cześć poległym i przypomnieć o znaczeniu pokoju.
Uroczystość rozpoczęła się od meldunku dowódcy Garnizonu Gdańsk, pułkownikowi Piotrowi Jaremu, złożonego przez dowódcę kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa, Piotr Borawski.
Przypomniał on tragiczne początki wojny w Gdańsku atak hitlerowskich Niemiec na Westerplatte oraz Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 roku. W ciągu sześciu lat konfliktu życie straciło ponad 70 milionów ludzi” podkreślił Borawski, zwracając uwagę na ogrom cierpienia i strat.
Obchody zbiegły się z rocznicą kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 roku, która zakończyła walki w Europie. Jednak dla Polski ten moment miał gorzki smak kraj znalazł się pod sowieckim wpływem, a wielu walczących żołnierzy zostało pominiętych w oficjalnych obchodach zwycięstwa na Zachodzie.
Współczesne refleksje nad wojną i wolnością w Gdańsku
Podczas wydarzenia nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji geopolitycznej. Zastępca prezydenta Gdańska zwrócił uwagę na rosyjską agresję na Ukrainę, która przypomina o ciągłym zagrożeniu wojną w Europie. Nie możemy być obojętni na zło” mówił Piotr Borawski, apelując o czujność i pamięć o ofiarach konfliktów.
Ważnym elementem uroczystości była modlitwa międzywyznaniowa prowadzona przez duchownych różnych wyznań obecnych w Gdańsku katolików, protestantów, prawosławnych, zielonoświątkowców oraz przedstawicieli społeczności żydowskiej i muzułmańskiej. To symbol jedności i wspólnego szacunku dla historii oraz wartości pokoju.
Po modlitwie porucznik Paweł Domeradzki z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odczytał Apel Pamięci, a kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe ku czci poległych. Uroczystość zakończyło składanie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Tym, co za polskość Gdańsk”.
W imieniu wojewody pomorskiego głos zabrał Krystian Kłos, który przypomniał o konieczności pielęgnowania wolności jako najwyższej wartości: Nie dajmy jej sobie zabrać ani ograniczyć” podkreślił podczas swojego wystąpienia.
To wyjątkowe spotkanie na Podwalu Staromiejskim było nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także przestrogą i inspiracją do działania na rzecz pokoju i solidarności w dzisiejszym świecie.
Według informacji z: Urząd Miejski Gdańsk
Autor: krystian