Gdańsk rozświetla się na święta - choinka na Długim Targu i iluminacje w dzielnicach

3 min czytania
Gdańsk rozświetla się na święta - choinka na Długim Targu i iluminacje w dzielnicach

Gdańsk znów w świątecznych światełkach - od centralnej choinki przy Długim Targu po małe drzewka w dzielnicach. Wieczorne rozświetlenia zapraszają na spacery, a energooszczędne instalacje mają rozjaśniać miasto do początku lutego.

  • Wieczorne otwarcie choinki przy Długim Targu
  • Gdańsk rozświetla parki, molo i trakty handlowe
  • Świąteczne drzewka w dzielnicach i harmonogram

Wieczorne otwarcie choinki przy Długim Targu

Podczas uroczystości „Odpalenie Świąt” największa miejska choinka stanie się punktem zbiorowym - ceremonia z udziałem Św. Mikołaja zaplanowana jest na 5 grudnia, godz. 18:00. Centralne drzewko ubogacają okoliczne dekoracje na Starym Mieście, co tworzy koncentryczny klimat spacerów po historycznym centrum.

Gdańsk rozświetla parki, molo i trakty handlowe

Iluminacje rozciągają się poza śródmieście - zobaczyć je można m.in. na Trakcie Królewskim, Targu Węglowym, Targu Drzewnym, przy molo w Brzeźnie, w Parku Oliwskim i Parku Oruńskim. Miasto informuje, że dekoracje są energooszczędne i spełniają obowiązujące normy zużycia prądu. Instalacje pozostaną w przestrzeni miejskiej do początku lutego.

Świąteczne drzewka w dzielnicach i harmonogram

Współpraca miasta z radami dzielnic oraz partnerami lokalnymi zaowocowała szeregiem mniejszych choinek w różnych częściach Gdańska - zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Najważniejsze wydarzenia zaplanowano w następujących terminach:

  • 3 grudnia, 16:15 - Dolne Miasto, skrzyżowanie Wróbla/Toruńska
  • 3 grudnia, 18:00 - Nowy Port, plac ks. Góreckiego
  • 4 grudnia, 15:00 - Aniołki, Park im. Daniela Gralatha
  • 4 grudnia, 17:00 - Stogi, skwerek przy ul. Hożej
  • 5 grudnia, 17:30 - Główne Miasto, Długi Targ (gdańska choinka)
  • 6 grudnia, 16:00 - Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II
  • 6 grudnia, 16:00 - Żabianka, Skwer Pomorska/Gospody
  • 6 grudnia, 16:00 - Świbno, przy OSP
  • 6 grudnia, 17:30 - Osowa, Park Chirona
  • 7 grudnia, 12:00 - Chełm, plac Styp-Rekowskiego
  • 7 grudnia, 16:00 - Sobieszewo, ul. Turystyczna 3
  • 7 grudnia, 18:30 - Orunia Górna - Gdańsk Południe, Plac zabaw przy zbiorniku Augustowska
  • 8 grudnia, 16:00 - Śródmieście, Biskupia Górka
  • 8 grudnia, 18:00 - Jasień, ul. Damroki 2
  • 10 grudnia, 16:00 - Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska
  • 10 grudnia, 18:00 - Wrzeszcz Górny, ul. Klonowa
  • 12 grudnia, 17:00 - Orunia - Św. Wojciech - Lipce, ul. Gościnna
  • 12 grudnia, 19:00 - Piecki-Migowo, skrzyżowanie Bulońska/Rakoczego
  • 13 grudnia, 16:00 - Przeróbka, Skwer Bajki
  • 14 grudnia, 16:00 - Letnica, okolice ul. Uczniowskiej i Starowiejskiej

Organizatorzy - w tym miejskie służby zajmujące się zielenią i iluminacjami - koordynowali instalacje tak, by mieszkańcy mieli dostęp do atrakcji blisko domu.

Mieszkańcy docenią możliwość wieczornych spacerów bez konieczności długich przejazdów - zwłaszcza rodziny z dziećmi i osoby szukające krótkich tras rekreacyjnych. Najbardziej efektowne miejsca to centrum przy Długim Targu i nadmorskie nabrzeże w Brzeźnie, a mniejsze choinki w dzielnicach tworzą kameralne punkty spotkań. Gdańsk zachęca do korzystania z dekoracji aż do początku lutego - warto sprawdzić konkretne godziny rozświetleń i planować dogodne godziny odwiedzin.

na podstawie: Zarząd Dróg Gdańsk.

Autor: krystian