Delegacja Gdańska jedzie do Wilna z kulturą i bezpieczeństwem

W Wilnie znów spotkają się dwa miasta, które od lat prowadzą ze sobą żywy dialog. Tym razem obok sztuki, literatury i muzyki pojawi się także temat ochrony ludności, czyli sprawa bardzo konkretna i bliska codziennemu życiu. Gdańska delegacja zabierze ze sobą artystów, samorządowców oraz miejskich specjalistów, a cały wyjazd ułoży się w opowieść o współpracy, która nie kończy się na kurtuazyjnych gestach. To będzie kilka dni intensywnych spotkań, pokazów i rozmów. Z takim ładunkiem trudno wrócić jedynie z pamiątkami.
- Wileńskie sceny mają pokazać współczesny Gdańsk
- Samorządowcy i służby szukają rozwiązań w sprawach bezpieczeństwa
Wileńskie sceny mają pokazać współczesny Gdańsk
„Dni Gdańska w Wilnie” od lat są czymś więcej niż zwykłą prezentacją artystyczną. To format, w którym kultura robi miejsce na rozmowę, a rozmowa na wzajemne poznanie. W tegorocznej edycji, zaplanowanej na 21–24 maja, w centrum znajdą się sztuki wizualne, literatura, teatr tańca i muzyka. Program został zbudowany tak, by pokazać Gdańsk jako miasto wielu wrażliwości, a nie jednego, gotowego obrazu.
Pierwszy dzień wydarzeń otworzy wernisaż wystawy Anny Szprynger „ECHO / AIDAS” w Domu M. K. Čiurlionisa. Artystka mierzy się w tym projekcie z pamięcią, dźwiękiem i obrazem, budując wielowarstwową, wymagającą uważności opowieść. Po otwarciu przewidziano spotkanie z autorką, więc publiczność nie dostanie jedynie gotowej ekspozycji, ale też szansę zajrzenia za kulisy pracy twórczej.
Wieczorem tego samego dnia na scenie pojawi się zespół teatru tańca Hertz Haus ze spektaklem „To Bitch or Not to Bitch”. Przedstawienie, nagrodzone wcześniej w konkursie „ShakespeareOFF” podczas Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, sięga po temat granic wolności, ciała i społecznych norm. To forma mocna, wyrazista i dobrze wpisująca się w charakter całego wyjazdu.
Kolejne punkty programu pokazują, że tegoroczne „Dni Gdańska w Wilnie” nie zamykają się w jednej estetyce. W przestrzeni Inkubatora Sztuki na Zarzeczu zaprezentowana zostanie wystawa Filipa Rzodkiewicza „Szum i bitwa w Biedronce”. Tytuł brzmi przewrotnie, ale sam projekt dotyka codzienności i napięć, które w niej wybrzmiewają. Artysta wykorzystuje ironię, by przełożyć zwykłe sceny na szerszą opowieść o współczesnym doświadczeniu.
W tym samym dniu odbędzie się także spotkanie z Magdaleną Witkiewicz oraz tłumaczką jej powieści na język litewski, Ireną Aleksaitė. Rozmowę poprowadzi Anna Pilarczyk-Palaitis. Wątek literatury nie jest tu przypadkowy – to właśnie ona często najsprawniej buduje mosty między miastami i językami, bo pozwala zobaczyć znajome sprawy z innej perspektywy.
Program kulturalny obejmuje także inne wydarzenia, ułożone tak, by publiczność mogła wracać do nich w różnych rytmach:
– 22 maja w kościele św. Katarzyny wystąpi Maja Miro z zespołem, łącząc instrumenty dawne z elektroniką i improwizacją.
– 23 maja w szkole tańca Low Air odbędą się warsztaty prowadzone przez artystów Hertz Haus pod kierunkiem Natalii Murawskiej.
– Tego samego dnia ponownie będzie można zobaczyć wystawę Anny Szprynger, tym razem w spokojniejszym, bardziej uważnym odbiorze.
– 24 maja finał wydarzeń zaplanowano w klubie muzycznym Tamsta, gdzie zagra ŃOKO, zespół łączący jazz, elektronikę i improwizację.
Samorządowcy i służby szukają rozwiązań w sprawach bezpieczeństwa
Obok programu artystycznego zaplanowano także część oficjalną. Do Wilna pojedzie delegacja Gdańska z Agnieszką Owczarczak, przewodniczącą Rady Miasta, oraz Piotrem Borawskim, zastępcą prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. W składzie znajdą się również radni Karol Ważny, który kieruje Komisją Bezpieczeństwa, Handlu i Współpracy z Mieszkańcami, oraz Maximilian Kieturakis, przewodniczący Komisji Kultury. Dołączą do nich przedstawiciele Straży Miejskiej i urzędnicy zajmujący się bezpieczeństwem oraz zarządzaniem kryzysowym.
Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa i ochrony ludności, czyli obszarów, które w miejskim życiu rzadko są widowiskowe, za to bywają decydujące. W planie jest wizyta w samorządzie Wilna, a także spotkanie w Wileńskim Centrum Dronów. Tam gdańska delegacja ma przyjrzeć się rozwiązaniom wykorzystywanym w nowoczesnym zarządzaniu bezpieczeństwem i technologią miejską.
To właśnie w takich miejscach partnerstwo między miastami nabiera praktycznego wymiaru. Kultura otwiera rozmowę, ale dopiero wymiana doświadczeń między samorządami pozwala sprawdzić, jak działają procedury, narzędzia i organizacja pracy w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji. W przypadku Gdańska i Wilna to współpraca prowadzona od lat, a tegoroczny wyjazd ma dołożyć do niej kolejny, bardzo konkretny rozdział.
na podstawie: Referat Prasowy UM Gdańsk.
![]()
Ostatnie Artykuły

Pod pomnikiem w Gdańsku zabrzmią hymny Polski i Ukrainy

Baltic Sail bez parady żaglowców. Sztorm pokrzyżował plany po raz pierwszy

Artur Szach dał Lechii pierwsze zwycięstwo. Gdańszczanie ruszyli w górę tabeli
![[PIŁKA NOŻNA] Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce 1:0 w Betclic 1. lidze. Gospodarze wytrzymali do końca](/images/mecz/thumbnails/lechia-gdansk-pogon-siedlce-21082026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce 1:0 w Betclic 1. lidze. Gospodarze wytrzymali do końca

Darmowy autobus na Festiwal Wisłoujście. Linia 300 połączy Wrzeszcz z twierdzą

Wieczorna kontrola kierowców w Gdańsku. Policja ujawniła 56 wykroczeń

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Bieg Westerplatte z szansą na rekord. Organizatorzy przedłużyli zapisy

Szkolne obiady zmienią zasady. Więcej warzyw i mniej cukru

Hucisko po tramwajowej próbie. Gdańskie rozwiązanie zainteresowało Wrocław

35 lat niepodległej Ukrainy. W Gdańsku dwa dni wydarzeń, pamięci i solidarności

Zaspa zyska nową przestrzeń do sportu. W planach tyrolka i mini boisko

GUS bada nastroje w rolnictwie. Wylosowane gospodarstwa muszą odpowiedzieć

Beata Kozidrak w klubowym wydaniu. Tłum tańczył przy Twierdzy Wisłoujście
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji I w Gdańsku - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Apteki Cedry Wielkie, powiat gdański - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Komisariat Policji II w Gdańsku - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Parafia Świętego Krzyża w Gdańsku - msze, kancelaria, sakramenty
- Urząd Regulacji Energetyki Północny Oddział Terenowy w Gdańsku - kontakt, godziny, kompetencje
- Opera Bałtycka w Gdańsku - bilety, godziny, dojazd i pierwsza wizyta
