Odżywki do włosów, to produkt znany niemal przez każdego. Sięgamy po nie bardzo często, zazwyczaj po umyciu włosów. Przyjęło się, że korzystanie z odzywki jest tak samo naturalne jak z dezodorantu, czy też mydła. Nie zaszkodzi jednak dowiedzieć się nieco więcej o odżywkach, aby ich stosowanie przynosiło lepsze efekty dla naszej fryzury. Istnieje przynajmniej kilka aspektów, na które w tej sprawie należy zwrócić szczególną uwagę.

Skoro już wykorzystujemy często kosmetyki do włosów, wybierajmy tylko takie, które będą spełniać nasze wymagania. Okazuje się, że dobra odżywka do włosów, może w znaczącym stopniu wypłynąć na kondycję naszych kosmyków. Co więcej, spotkamy się z wieloma różnymi produktami tego typu. Będzie to nie tylko odżywka i maska, ale też specjalne serum do włosów. Chociaż wielu z nas stosuje je na co dzień, nie wiemy jednak jak nawilżyć włosy, aby te były zdrowe i mocne.

Odżywka, a maska do włosów – wybierz to, czego potrzebują Twoje włosy

Szampon, odzywka i maska do włosów to trzy elementarne produkty kompleksowej pielęgnacji. Czy jednak zastanawiamy się nad tym dlaczego tak jest? Warto poznać faktyczne potrzeby naszych włosów.

Każdy z tych kosmetyków posiada swój osobny obszar działania, natomiast dobrze się uzupełniają. Szampon, jak z resztą wiadomo – ma odpowiadać za oczyszczanie włosów z wszelkich brudów, zanieczyszczeń, ale też z pozostałości kosmetyków przeznaczonych do stylizacji fryzury.

Odżywka do włosów posiada działanie powierzchowne. Innymi słowy, nie wnika ona w głąb włosa, a działa jedynie na jego powierzchni. W związku z tym, powinna ona włosy wygładzić, nabłyszczyć i domknąć ich łuski. Wpłynie też na ich nawilżenie i wzmocnienie, jednak nie z takimi efektami, jak w wypadku maski. Działanie odzywki jest natychmiastowe, dlatego widać to już zaraz po jej nałożeniu.

W wypadku bardzo zniszczonych włosów, nawet najlepsze naturalne odżywki do włosów nam nie pomogą. Wówczas, powinniśmy postawić na maskę. Jest to kosmetyk, który silnie odżywia włosy, pozostawiając długotrwałe efekty. To produkt, który powinno się stosować zdecydowanie rzadziej, niżeli te pozostałe np. raz w tygodniu. W tym wypadku, działanie jest wydatniejsze w towarzystwie wysokiej temperatury, chociażby wykorzystując suszarkę. Ciepłe powietrze sprawi, że łuski włosów będą rozchylone, co pozwoli efektywnie zadziałać aktywnym składnikom.

Pielęgnacja włosów w domowych warunkach

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić swoje własne – domowe odżywki do włosów! Co ciekawe składniki, które okażą się nam potrzebne, znajdziemy często w swoich lodówkach. Dobre działanie na włosy ma chociażby awokado, olej kokosowy, ocet, czy też dynia. Ważne jest jednak to, aby tego typu naturalne kosmetyki do włosów trzymać na włosach zdecydowanie dłużej. Jesteśmy także zmuszeni do samodzielnego ich przygotowania, dlatego nie każdemu spodoba się takie rozwiązanie.

Kosmetyki do włosów – kilka słów od odżywkach

Jak powinno się stosować odżywkę?

Chociaż wydaje się, że nakładanie odżywki to prosta sprawa – nic innego jak podążanie za wskazówkami opisanymi na opakowaniu produktu, okazuje się jednak, że w praktyce metody polecane przez producentów wcale nie są najlepsze. Nie wystarczy ją jedynie nałożyć na umyte włosy. Co więcej, nawet najlepsza odżywka do włosów, która zostanie nieodpowiednio nałożona, nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Po pierwsze – konieczne jest, aby podczas aplikowania włosy były wilgotne, natomiast nie ociekające wodą. Jeśli włosy będą bardzo mokre, odżywka po prostu z nich spłynie – zatem z efektywnego działania nici. Zanim ją nałożymy, nadmiar wody trzeba usunąć – najlepiej za pomocą zwykłego ręcznika.

Po drugie – śmiało można stosować odżywkę codziennie, po każdym umyciu włosów. Jeśli tylko nie nałożymy zbyt dużej porcji preparatu, na pewno nie będziemy mieli do czynienia z przyspieszonym przetłuszczaniem się. Co więcej, powinniśmy nie aplikować jej przy samej nasadzie, a nieco niżej. Wszystko po to, aby włosy nie oklapły.