Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Profesjonalna strona WWW musi być atrakcyjna wizualnie. Radzimy, jakie kolory powinny się tam znaleźć

Strona w sieci powinna zawierać odpowiednio przemyślane elementy. Warto zastanowić się nad jej przejrzystością, możliwością intuicyjnego poruszania się po niej, czy logicznym rozłożeniem treści. To wszystko przyczyni się do stworzenia dobrego serwisu. Należałoby jednak pomyśleć o jej atrakcyjności, pod kątem wizualnym. Ludzki mózg zaprogramowany jest tak, by koncentrować uwagę na tym co ładne i ciekawe. Jeśli zadbamy o estetykę portalu i odpowiednie nasycenie kolorami oraz barwę i jasność, to przyciągnie ona wzrok, zaciekawi i zachęci do dłuższego pozostania na niej.

Jakie kolory powinny znaleźć się na stronie w sieci?

Na szczęście paleta kolorów w HTML jest spora. Do dyspozycji mamy ich 16 plus odcienie. Barwy jednak lepiej opisywać używając kodu HEX, ponieważ liczba ich nazw jest ograniczona i nie gwarantuje odczytania przez wszystkie przeglądarki. Jak podpowiada KreatywnyGrafik.pl, taka paleta barw gwarantuje wystarczająco duże możliwości na stworzenie odpowiedniej kompozycji, artykuł do przeczytania tutaj: https://www.kreatywnygrafik.pl/jak-dobrac-kolory-do-strony-internetowej/.

W praktyce używa się niewielu barw. Dominuje czerń i biel. Biel uznawana jest za barwę, która świadczy o profesjonalizmie, skrupulatności, często wykorzystywana jest na stronach WWW, które świadczą różne usługi. Z kolei czarny stosowany jest jako kontrast białego i utożsamiany jest z siłą. 

Raczej nie powinno się używać jaskrawych barw lub kolorów głęboko nasyconych. Wzrok nie jest do nich przyzwyczajony, a dłuższe wpatrywanie się w nie może męczyć. Warto zatem zadbać o to, by na stronie znalazły się barwy pastelowe, o delikatnym odcieniu.

Jak łączyć ze sobą kolory na stronie WWW?

Przy doborze barw, warto posłużyć się kołem kolorów. Ułatwia ono wybór pasujących do siebie barw. Istnieje kilka metod ich doboru:

  • harmonia monochromatyczna- zastosowanie odcieni tego samego koloru,
  • harmonia analogiczna- użycie barw znajdujących się obok siebie
  • harmonia komplementarna- użycie barw znajdujących się po przeciwnej stronie koła,
  • harmonia trójkąta- 3 barwy, równo oddalone od siebie na kole.

System, łączenia barw za pomocą koła, jest bardzo przydatny. Dopasowuje się je w taki sposób, by nasz mózg odbierał ich połączenie jako atrakcyjne. Profesjonalna strona www powinna zatem mieć dokładnie zaplanowany dobór kolorów. 

Po wejściu na stronę w pierwszej kolejności koncentrujemy uwagę na tym, czy serwis nam się podoba, czy nie. Profesjonalna strona nie musi być piękna, wystarczy, że do jej stworzenia użyjemy kolorów i barw, które powodują pozytywne reakcje naszego mózgu. 

Dlaczego minimalizm w doborze kolorów, podczas tworzenia strony w sieci, jest ważny?

Portal, do którego stworzenia, użyto więcej niż 5- 7 kolorów lub barw, sprawia wrażenie chaotycznego. Do tego grona naturalnie wliczamy tło, kolor czcionki i tabel. Zdjęcia, obrazki i grafiki stanowią oddzielną część oprawy. Uważa się, że im mniej kolorów na stronie tym jest ona bardziej przejrzysta i atrakcyjna. 

Im mniej rozpraszaczy na stronie, tym szybciej internauta dotrze do treści, które chcemy mu przekazać. Zatem oprawa wizualna strony nie tylko zachęca do pozostania na niej dłużej, ale również w wielu przypadkach poprawia konwersję.