Również w okresie wakacyjnym ważne jest, aby szybko dotrzeć z pomocą do osób bezdomnych. Często wystarczy jedynie przekazać informację służbom czy instytucjom pomocowym. Każdy tego typu sygnał jest sprawdzany.
bezdomni 2021

W Gdańsku pomoc osobom w bezdomności udzielają instytucje miejskie i organizacje pozarządowe. Oferują między innymi schronienie, żywność, ubiór oraz pomoc materialną. Udzielają poradnictwa prawnego, psychologicznego, prowadzą aktywizację zawodową i społeczną. Szczególnie w czasie epidemii istotne jest, by jak najwięcej osób w życiowym kryzysie miało poczucie, że z problemem nie są sami i pomoc jest dostępna.

Informacje o osobach bezdomnych należy kierować do:

  • Samodzielnego Referatu Reintegracji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30);
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Informacje o formach wsparcia dla osób doświadczających bezdomności na mopr.gda.pl

Powiadom streetworkera za pośrednictwem aplikacji Arrels

O lokalizacji osób w kryzysie bezdomności można również poinformować streetwokerów Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta za pomocą darmowej aplikacji Arrels. Wystarczy ją pobrać na smartphone, uruchomić i postępować wg aplikacyjnych wskazań. Streetworker otrzyma wiadomość m.in. o lokalizacji, płci czy ilości osób bezdomnych. Dzięki temu łatwiej dotrze z konkretną pomocą.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Od początku 2021 roku na numer 986 wpłynęły 794 zgłoszenia dotyczące bezdomnych. Za każdym razem strażnicy miejscy między innymi informują osoby bez dachu nad głową o formach wsparcia oferowanych przez instytucje pomocowe.