Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Kameralnie i wśród zieleni – tak chcą mieszkać Gdańszczanie

Dobry sąsiad to skarb. Podobnego zdania są mieszkańcy Gdańska, bowiem szukają nieruchomości na kameralnych osiedlach położonych wśród zieleni. W takim miejscu łatwiej nawiązać relacje i poznać osoby, które żyją tuż za ścianą. Człowiek przestaje być anonimowy, a to zwiększa jego bezpieczeństwo. Z jakich jeszcze powodów kameralne inwestycje cieszą się dużą popularnością?

Rodzinny klimat

Kameralne osiedla mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość bliższego poznania sąsiadów. Ograniczona liczba mieszkań w danym budynku pozwala na lepszą orientację, kto mieszka obok nas i daje możliwość nawiązania bliższych relacji. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Społecznych Fundacji UAM we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 93 proc. Polaków deklaruje, że potrzebne jest utrzymywanie relacji z sąsiadami. Bez wątpienia pomaga im w tym kameralna zabudowa.

Jak mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu – Kameralne osiedla cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Kupujący często decydują się na zakup mieszkania w takich inwestycjach ze względu na większe poczucie prywatności. Inwestycje z niewysokimi budynkami, przestrzenią za oknami, widokiem na zieleń i ciekawie zaaranżowanymi przestrzeniami z różnorodną roślinnością są niezwykle atrakcyjne dla osób ceniących spokój. Stosunkowo niewielka liczba dostępnych mieszkań, a co za tym idzie mniejsza liczba mieszkańców to wśród klientów ważny element, który wpływa na wybór danej inwestycji. Wszystko to zapewnia kameralną i relaksującą atmosferę. 

Zielony Gdańsk

Utrzymywaniu relacji sąsiedzkich służy także natura. Zielone miejsca położne w pobliżu mieszkań zachęcają do wspólnego wyjścia na spacer i wszelkiego rodzaju innych aktywności. Dla wielu Gdańszczan przyroda jest istotnym elementem ich najbliższego otoczenia. Zdają sobie z tego sprawę włodarze miasta, co rusz organizując nowe inicjatywy, których celem jest rozwój terenów zielonych i ochrona już tych istniejących.

Z końcem września poinformowano, że w mieście powstanie nowy Park Południowy. Będzie miał aż 77 hektarów i swoim zasięgiem obejmie aż trzy dzielnice – Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice i Jasień. Powstaną alejki z ławkami i liczną zielenią, która zapewni odpowiedni klimat do odpoczynku i rekreacji.

Zainteresowanie najemców zielenią zauważają również deweloperzy, jak wskazuje Anna Wojciechowska Obecnie klienci poszukują inwestycji zapewniających im komfortowe mieszkanie i relaksującą atmosferę, a z drugiej strony chcą móc realizować swoje codzienne potrzeby w obrębie spaceru czy jazdy rowerem. Ta zmiana także dotyczy potrzeby bliskości natury i terenów rekreacyjnych. Zieleń, ścieżki rowerowe czy rozwiązania wspierające mikro i elektro mobilność to ważny aspekt w procesie zakupowym mieszkania. Kupujący oczekują także zieleni w najbliższym otoczeniu, stąd duże zainteresowanie mieszkaniami z atrakcyjnym widokiem z poziomu okien i balkonów. W odpowiedzi na te potrzeby projektowane przez nas osiedla powstają w duchu idei 15-minutowych miast. Doskonałym przykładem takiego podejścia są inwestycje takie jak Zielony Widok, Park Południe czy Szumilas gdzie przyszli mieszkańcy inwestycji o niskiej 3-piętrowej zabudowie będą mieli do dyspozycji prywatny 2-hektarowy las na terenie osiedla

Popularne inwestycje

Stolica województwa pomorskiego to częsty wybór nie tylko osób poszukujących wymarzonego „M”, ale i deweloperów budujących nowe inwestycje. Atrakcyjność Gdańska potwierdza ilość powstających na tym terenie mieszkań. We wrześniu na portal RynekPierwotny.pl wprowadzono 384 nowe oferty, dostępnych jest ponad 2600 mieszkań. Średnia cena za mkw. wynosi 10162 zł. Największą popularnością cieszą się lokale dwu i trzy pokojowe.

Szczególne zainteresowanie kameralnymi inwestycjami położonymi wśród zieleni potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji, przygotowane na podstawie szeregu aktywności użytkowników portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce zajęła inwestycja Atol, która posiada 5 kondygnacji naziemnych. Dodatkowym atutem okolicy jest rzeka Mołtawa. Drugie miejsce przypadło projektowi Zielony Południk – kameralnej inwestycji przyciągającej nowych mieszkańców położeniem wśród łąk, zagajników i zielników. Brązowym medalistą zestawienia został Zielony Widok. Jego ogromnym atutem jest malownicze otoczenie, tuż obok znajduje się park. To równie rodzinny projekt liczący co najwyżej pięć kondygnacji.

Gdańsk to doskonałe miejsce do życia. Można tu znaleźć wiele kameralnych inwestycji. Takich, w których poczujemy się bezpiecznie, nawiążemy relacje z sąsiadami i odpoczniemy wśród pobliskiej zieleni.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gdansk/ocena-q3-2021/