Łysienie androgenowe jest nazywane również łysieniem typu męskiego. Jest to nieco myląca nazwa, ponieważ dolegliwość ta dotyka aż 40% kobiet. Co prawda objawy u pań pojawiają się później i rzadko dochodzi do zupełnego wyłysienia jak w przypadku mężczyzn. Włosy stają się jednak widocznie przerzedzone, co ma negatywny wpływ na samoakceptację pacjentek. Choć choroby nie da się zupełnie wyleczyć, są sposoby, by zahamować wypadanie włosów i przyśpieszyć ich odrastanie. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak powstrzymać łysienie androgenowe.
Łysienie androgenowe – co to jest?
Łysienie androgenowe ma charakter hormonalny i dotyka 70% mężczyzn. Pierwsze objawy (pojawienie się zakoli) mogą pojawić się już po osiemnastym roku życia. Już na tym etapie warto podjąć leczenie. Ta dolegliwość nie powoduje żadnych problemów ze zdrowiem, jednak często jest powodem kompleksów.
Leczenie łysienia androgenowego
W początkowym stadium łysienia androgenowego pomocne są wcierki oraz suplementy doustne. Jeśli jednak nie przynoszą wystarczających skutków, pomocna będzie terapia osoczem bogatopłytkowym, która jest całkowicie naturalna i bezpieczna dla zdrowia. W późniejszej fazie łysienia hormonalnego takie zabiegi mogą już okazać się niewystarczające. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.
W naszej kulturze gęste i lśniące włosy są uważane za symbol zdrowia i urody. Dlatego osoby zmagające się z łysieniem androgenowym czasem zmagają się z zaniżonym poczuciem własnej wartości. W takim przypadku oprócz rozpoczęcia leczenia objawów warto też zgłosić się do psychologa, który pomoże Ci na nowo polubić siebie.
Podsumowanie
Łysienie androgenowe dotyczy 70% mężczyzn i 40% kobiet. Nie ma wpływu na ogólny stan zdrowia, jednak dla wielu osób stanowi problem psychologiczny. W ostatniej fazie może doprowadzić do całkowitego wyłysienia, warto więc rozpocząć leczenie po pojawieniu się pierwszych objawów. Zazwyczaj pomocne są wcierki, suplementy czy terapia osoczem bogatopłytkowym.