Do policjantów z Gdańska każdego dnia wpływają kolejne nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których policjanci wszczynają poszukiwania. Celem funkcjonariuszy jest znalezienie miejsca pobytu tych osób i ich zatrzymanie. Powód ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości może być tylko jeden, chęć uniknięcia kary i pozostania jak najdłużej na wolności.

W ciągu ostatnich czterech dni gdańscy policjanci zatrzymali 22 osoby poszukiwane. W czynnościach związanych z zatrzymywaniem tych osób brali udział policjanci kryminalni, funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego, policyjni wywiadowcy, dzielnicowi i funkcjonariusze ruchu drogowego.
7 osób zatrzymanych było poszukiwanych listami gończymi za popełnione wykroczenie z kodeksu karnego skarbowego oraz za przestępstwa kradzieży, kradzieży z włamaniem, znęcania się nad rodziną, niestosowania się do decyzji administracyjnej, przywłaszczenie, uchylania się od alimentacji i przestępstwa narkotykowego. Wśród nich był 39-latek z Gdańska, za którym sąd wystawił list gończy w związku z popełnionym przestępem narkotykowym. Kryminalni z Oruni zatrzymali go w środę rano na ul. Trakt św. Wojciecha. Mężczyzna trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe 2,5 roku. Na ponad rok do więzienia za kradzieże i włamania trafi 25-latek z Gdańska zatrzymany wczoraj przez kryminalnych ze Śródmieścia.

W ciągu ostatnich czterech dni funkcjonariusze zatrzymali również 11 osób, które były poszukiwane sądowymi zarządzaniami lub nakazami doprowadzenia do zakładu karnego, lub aresztu śledczego. Wśród nich byli sprawcy między innymi takich przestępstw jak kradzież, oszustwo, uchylanie się od alimentacji, kradzież z włamaniem, zanęcanie się nad rodziną. Część z zatrzymanych osób poszukiwanych nakazem sądowym uwolniła się od kary aresztu za popełnione wykroczenia po wpłaceniu zasądzonej grzywny. Pozostałe 4 osoby zatrzymane to poszukiwani przez prokuraturę w celu ustalenia miejsca pobytu.