Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku. Dziś przed godz. 5.00 policjanci odebrali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań we Wrzeszczu kobieta najprawdopodobniej chce odebrać sobie życie. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci oraz służby ratunkowe. Najbliższym patrolem byli sierż. Maciej Soboń oraz st. post. Ewelina Sobiech, którzy już po kilku minutach byli na miejscu. Funkcjonariusze ustalili, że do jednej z mieszkanek ktoś zapukał w drzwi. Gdy kobieta otworzyła, zauważyła przy drzwiach kartki, jak się okazało, był to list pożegnalny. Policjanci wiedzieli, że taki scenariusz może zakończyć się tragedią. Szybka reakcja na zgłoszenie jest ważna za każdym razem, gdy człowiek potrzebuje pomocy. Jednak bywają takie interwencje, gdy na szali w walce z czasem znajduje się ludzkie życie. Szybko się okazało, kto jest autorką listu. Policjanci próbowali dostać się do mieszkania kobiety, jednak nikt nie otwierał. Natychmiast sprawnie zadziałali strażacy, którzy wyważyli okno, dzięki czemu policjanci szybko dostali się do środka. Kobieta leżała na ziemi. Funkcjonariusze otworzyli drzwi, aby ratownicy jak najszybciej mogli udzielić jej pomocy. Kobieta została przetransportowana do szpitala i znajduje się pod fachową opieką. Funkcjonariusze sprawdzają, dlaczego chciała popełnić samobójstwo.
Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku.
Jeśli widzisz, że twoja znajoma, znajomy jest smutny, przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
Szukaj pomocy w instytucjach pomocowych takich jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, który jest czynny całą dobę i mieści się przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku.
Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in. 116 123- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.