Dekoratorskie trendy z Gdańska – meble w starym stylu wracają na salony

Jeśli nie jesteś fanem prostych, wręcz surowych wnętrz w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, sięgnij po meble nawiązujące swoją stylistyką do klimatu sprzed dekad. Podpowiadamy, gdzie znaleźć takie meble w Gdańsku i jak je aranżować.

Trendy z Gdańska: meble z duszą w nowej odsłonie

Jest wiele osób, które kochają przedmioty z duszą – od artykułów gospodarstwa domowego, po ubrania czy meble. Niestety do niedawna trendy sugerowały, że takie staromodne przedmioty do niczego się nie nadają i powinny trafić na śmietnik, jako zapomniane relikty przeszłości. Czy dziś ceni się wyłącznie to, co nowoczesne i atrakcyjne według aktualnych standardów?

Na szczęście czasy się zmieniają, tak samo jak podejście do urządzania wnętrz. Dlatego używane meble ofiarowane przez rodziców czy odziedziczone po dziadkach lub wujostwie nie są już problemem, a ciekawym akcentem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Te zmiany dostrzegli również producenci mebli czy innych sprzętów gospodarstwa domowego, którzy w swoich projektach chętnie nawiązują do pomysłów z lat 60., 70. czy 80. Czy warto wykorzystać te trendy w swoim domu? Oczywiście!

Vintage, retro – każdy znajdzie coś dla siebie!

Często można usłyszeć, że coś jest bardzo retro lub w klimacie vintage, a niektórzy stosują te określenia zamiennie. Pomiędzy nimi istnieją jednak pewne różnice, z których należy sobie zdawać sprawę, bez względu na to, czy używa się ich w odniesieniu do mody, samochodów czy elementów dekoracji wnętrz. Czym się charakteryzują poszczególne konwencje?

  • Określenie retro stosuje się w odniesieniu do przedmiotów, które są wykonane współcześnie, ale ich wygląd nawiązuje do przeszłości i jest inspirowany dawną modą. Można powiedzieć, że retro to swego rodzaju naśladownictwo pewnej stylistyki, pewnych form oraz kształtów. W tej kategorii znajdą się m.in. kanapy nawiązujące do trendów popularnych w latach 60. czy zestawy inspirowane polską modą lat 80. XX wieku. Duży wybór tego typu mebli w Gdańsku oferuje Agata.
  • Słowo vintage odnosi się natomiast do oryginalnych przedmiotów wykonanych w poprzednich dekadach (od lat 20. do lat 80. XX wieku). Nie są to współczesne odpowiedniki, a prawdziwe perełki z duszą i własną historią. Mogą być nieco zużyte, ale wciąż mają ogromną wartość sentymentalną, a wyjątkowe wzornictwo oraz solidne wykonanie sprawiają, że mogą służyć jeszcze wiele lat. W Gdańsku meble tapicerowane i dodatki vintage, np. w stylu art déco, można znaleźć w antykwariatach, na targach staroci lub na wyprzedażach garażowych.

Jak stylizować meble z Gdańska w stylu retro?

Stare lub stylizowane meble można łączyć z nietuzinkowymi dodatkami, ważne, aby robić to umiejętnie i z wyczuciem – nie chcesz zamienić domu w muzeum lub tak zwaną graciarnię. Profesjonalna renowacja może sprawić, że nawet najcięższy i najbardziej przytłaczający ciemny kredens po prababci może zyskać nowe życie i stać się ozdobą wnętrza. Pomaluj ściany, dobierz ciekawe dekoracje (np. stylizowane akcesoria łazienkowe), a gdańskie gniazdko stanie się wymarzonym miejscem do życia. Eklektyzm jest w modzie!

Nie bój się eksperymentować. Kochasz proste formy i wyraziste kolory, które królowały w polskim wzornictwie lat 50. i 60. XX wieku? Wykorzystaj je! Chcesz urządzić pokoik pociechy i marzą Ci się retro meble dziecięce? Gdańskie sklepy obfitują w ciekawe produkty np. w stylu shabby chic. Kołyska z litego drewna czy bielona komódka będą w sam raz do pokoju malucha.

Jeżeli zależy nam, aby nasz dom był urządzony w nietuzinkowy sposób, a trendy typu japandi, prowansalski czy industrialny zupełnie do nas nie przemawiają, nie bójmy się iść pod prąd! Meble w starym stylu możemy wykorzystać do stworzenia urokliwych wnętrz.