Poznajcie imiona dwóch nowych kapibar z oliwskiego zoo
Oliwskie zoo ma nowych mieszkańców – dwie młode kapibary. Po intensywnym konkursie na Facebooku, internauci wybrali dla nich imiona. Poznajcie Kapi i Barę, które dołączyły do rodziny kapibar w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym!
  1. Kapibary pochodzą z Ameryki Południowej.
  2. W konkursie na imiona dla kapibar wzięło udział ponad 700 osób.
  3. Zwycięskie imiona to Kapi i Bara.
  4. Kapibary są największymi gryzoniami na świecie, osiągającymi do 66 kg wagi.

Kapibary to niezwykle fascynujące zwierzęta, które naturalnie występują w Ameryce Południowej. Ich naturalnym środowiskiem są tereny podmokłe w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie prowadzą ziemno-wodny tryb życia. Kapibary są znakomitymi pływakami, potrafiącymi przebywać pod wodą nawet do 5 minut.

Gdański Ogród Zoologiczny, świętujący swoje 70-lecie, wzbogacił się o dwa młode osobniki tego gatunku. W ramach konkursu, ogłoszonego w maju, internauci mieli możliwość wybrania imion dla nowo narodzonych kapibar. Zgłoszono ponad 700 propozycji, z których do finału trafiły cztery pary imion: Chyłka i Zordon, Kapi i Bara, Ciri i Mirun oraz Papaya i Pepino.

Zwycięska para imion – Kapi i Bara – zdobyła najwięcej, bo ponad 600 reakcji na Facebooku. Osoba, która jako pierwsza zaproponowała te imiona, otrzyma od zoo niespodziankę.

Obecnie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka cztery kapibary: dwa dorosłe osobniki oraz dwójka młodych. Kapibary to największe gryzonie na świecie, osiągające wagę nawet do 66 kilogramów. Żyją w grupach liczących od 10 do 30 osobników, a ich dieta składa się głównie z traw, roślin przybrzeżnych i wodnych oraz kory młodych drzew.

Kapibary rozmnażają się przez cały rok, z największą aktywnością rozrodczą na początku pory deszczowej. Ciąża trwa od 150 do 165 dni, a w jednym miocie może pojawić się od 2 do 8 młodych, które wkrótce po narodzinach zaczynają wstawać i chodzić.

Nowi mieszkańcy oliwskiego zoo, Kapi i Bara, będą z pewnością atrakcją dla odwiedzających, którzy mogą obserwować ich zabawy na wybiegu. To doskonała okazja, aby bliżej poznać te niesamowite zwierzęta i dowiedzieć się więcej o ich zwyczajach.


Na podst. Urząd Miejski w Gdańsku