Wmurowano kamień węgielny pod fabrykę wież wiatrowych
W Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej fabryki morskich wież wiatrowych. Inwestycja przyczyni się do wzrostu zatrudnienia i dochodów regionu, podkreśliła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
  1. Rozpoczęcie budowy fabryki wież wiatrowych
  2. Wzrost zatrudnienia i dochodów regionu
  3. Budowa hali do produkcji wież offshore
  4. Wartość inwestycji wynosi 200 mln euro

5 czerwca 2024 roku w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę morskich wież wiatrowych. Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podczas ceremonii podkreśliła, że realizacja tej inwestycji to świetna wiadomość dla Pomorza, przynosząca wzrost zatrudnienia oraz dochodów państwa.

-Postawiliśmy sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Już dziś potrzebujemy energetyki, która oszczędza zasoby naturalne, a korzysta z innych, niewyczerpywalnych jak wiatr czy słońce zasobów. Przyszłość należy do nowych i zielonych technologii, a nasze województwo ma ogromną szansę stać się technologiczną doliną dla tej części Europy – podkreśliła wojewoda.

Nowa fabryka wież offshore będzie produkować wieże dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Zakład, zaprojektowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, umożliwi produkcję ponad 150 wież rocznie i stworzy ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Wartość tej inwestycji, obejmująca budynki, maszyny i inne wyposażenie, wynosi 200 milionów euro.

-Pomorskie już dziś jest liderem w realizacji strategicznych inwestycji. - To wspomniane siłownie wiatrowe, projekty drogowo-kolejowe, elektrownia jądrowa, a także systematycznie rozbudowujące się porty. To wszystko sprawia, że stajemy się polskim oknem na świat. Tym bardziej cieszy mnie fakt, iż kolejne firmy i instytucje zauważyły ten potencjał, inwestują i planują związać biznesową przyszłość z Pomorzem. Pomorskie jest ambitne, chce być nowoczesne ale musi rozwijać się w sposób zrównoważony. Cieszę się że wspólnie możemy wkopać kamień węgielny i dołożyć swoją cegiełkę do lepszego, zdrowszego świata – zaznaczyła wojewoda Rutkiewicz.

Nowa fabryka wież offshore jest efektem współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L. oraz spółki Baltic Towers sp. z o.o., powołanej specjalnie do realizacji tej inwestycji.

Inwestycja w Gdańsku to ważny krok w kierunku rozwoju zielonych technologii i wzmacniania pozycji Pomorza jako lidera w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań energetycznych.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Opierając się na: Urząd Wojewódzki