W Sobieszewie kończą się bezpłatne półkolonie żeglarskie, odwiedziła je prezydent

Żagle zamiast ekranu — ostatnie dni wakacyjnych półkolonii w Gdańsku przyciągają młodzież na jachty, a w sobotę grupa gościła prezydent Aleksandrę Dulkiewicz. To propozycja, która łączy naukę żeglarstwa z walką z uzależnieniem od urządzeń cyfrowych.
- Półkolonie żeglarskie w Sobieszewie pokazują, jak spędzać czas na fali
- Więcej niż żagle — co jeszcze dzieje się w miejskich inicjatywach
Półkolonie żeglarskie w Sobieszewie pokazują, jak spędzać czas na fali
W Sobieszewie, przy Przystani Nadwiślańskiej, dobiegają końca letnie półkolonie organizowane przez Gdański Ośrodek Sportu. Zajęcia koncentrują się przede wszystkim na praktyce żeglarskiej — do dyspozycji młodych uczestników oddano pięć jachtów typu Mariner 19, o nazwach Wąsatka, Kropiatka, Podróżniczek, Zielonka i Ostrygojad.
Półkolonie adresowane są do osób w wieku od 12 do 25 lat; udział jest bezpłatny, lecz liczba miejsc była ograniczona i decydowała kolejność zgłoszeń. Program przyciąga zarówno całkowitych nowicjuszy, jak i młodych żeglarzy z doświadczeniem.
Organizatorzy podkreślają, że zajęcia to także element Programu Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych prowadzonego przez Gdański Ośrodek Sportu — celem jest pokazanie alternatywy dla spędzania czasu przed telefonem czy komputerem. Zajęciom towarzyszy profesjonalna opieka instruktorów oraz zapewniona jest „obstawa” na motorówce, która czuwa nad bezpieczeństwem na wodzie.
„Chcemy pokazać młodym ludziom, że wolny czas można spędzać nie tylko ‘w telefonie’ czy przed komputerem, ale np. na jachtach żaglowych. Co ważne, część osób uczestniczących w tych półkoloniach chce kontynuować później swoją przygodę z żeglarstwem. Zapraszamy je na całoroczne, bezpłatne warsztaty w Akademii Zaruskiego”
— Piotr Królak, kierownik projektów żeglarskich w Gdańskim Ośrodku Sportu.
W tym tygodniu zajęcia odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która porozmawiała z uczestnikami i instruktorami oraz zobaczyła, jak wygląda praktyka nauki żeglowania w terenie.
Więcej niż żagle — co jeszcze dzieje się w miejskich inicjatywach
Organizatorzy zapowiadają, że część młodzieży chętnie skorzysta z propozycji kontynuacji zajęć w Akademii Zaruskiego — program całoroczny, bezpłatny, ma wspierać rozwój żeglarski po zakończeniu półkolonii.
W szerszym miejskim kontekście trwają też inne inicjatywy i wydarzenia edukacyjne — wśród ostatnich komunikatów pojawiły się informacje o nowej szkole i planach na rok szkolny 2025/2026 oraz wiadomość, że jednostka żeglarska „Zaruski” opłynęła Spitsbergen, co było spełnieniem marzenia sprzed 50 lat.
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl — zdjęcia z zajęć i z wizyty prezydent Gdańska dostępne u organizatora.
Na podstawie: Urząd Miejski w Gdańsku
Ostatnie Artykuły

W Gdańsku pokazali, jak cyberoszuści wyciągają pieniądze z kont

Pies służbowy i technik kryminalistyki w Gdańsku - tak rekrutują do Policji

Gdańsk stawia na profilaktykę kobiet. Maj pełen badań i spotkań

Jak urządzić kuchnię w stylu retro i dobrać praktyczne dodatki?

Majówka pod policyjną kontrolą - w Gdańsku ruszą wzmożone patrole

NCK dopisuje brakujące nazwisko - ważne sprostowanie po jubileuszu

Sanah na stadionie i ruch pod presją. Gdańsk szykuje tramwaje, pociągi i objazdy

Węzeł przy dworcu i szybka M32 na czas zamknięcia wiaduktu

Garaż w Śródmieściu pełen narkotyków - 23-latek usłyszał ciężki zarzut

W Gdańsku majówka nie zamyka pomocy. Wsparcie działa całą dobę

Najdłuższy nowy fragment S6 już otwarty. Kierowcy zyskują 22 kilometry oddechu

Książki schodzą na ulice Gdańska - biblioteczna gra z niespodzianką

Gdańska Zieleń trafia na mapę. Mieszkańcy zobaczą tysiące drzew w GeoGdańsku

