Filmowe Podsumowanie Roku - tygiel festiwalowych tytułów w kinach Gdańska

Końcówka grudnia w Gdańsku nabrała filmowego tempa - w kilku salach pojawią się działające na wyobraźnię tytuły z Cannes, Berlina, Wenecji i Toronto. W programie są zarówno głośne premiery, jak i seanse, które warto zobaczyć jeszcze raz. Organizatorzy zapraszają na projekcje, prelekcje i rozmowy z krytykami, które mają pomóc zrozumieć, co w kinie minionego roku miało największe znaczenie.
- Gdańsk przygląda się filmom, które wywołały dyskusje na świecie
- Program Filmowego Podsumowania Roku - seanse w Kino Watra i Kino IKM
- Rozmowy o kinie, organizacja i dlaczego warto przyjść
Gdańsk przygląda się filmom, które wywołały dyskusje na świecie
Filmowe Podsumowanie Roku to przegląd skonstruowany z myślą o widzach chcących nadrobić zaległości i o tych, którzy szukają kontekstu dla najważniejszych obrazów mijającego roku. Selekcja stawia na kino autorskie i festiwalowe - od filmów poruszających kryzysy tożsamości, przez dramaty rodzinne, po obrazy komentujące napięcia polityczne i społeczne. W zestawie znalazły się tytuły nagradzane i dyskutowane na największych festiwalach.
“Końcówka roku jest idealnym momentem na zorganizowanie takiego przeglądu.”
- Anna Kądziela-Grubman
Program Filmowego Podsumowania Roku - seanse w Kino Watra i Kino IKM
Organizatorzy przygotowali trzy dni pokazów rozłożonych między dwiema salami. Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami, a przed niektórymi seansami odbędą się prelekcje zaproszonych gości. Bilety i karnety są dostępne online na stronie przeglądu.
27.12.2025 | sobota | Kino Watra - Dom Harcerza
- 14:00 - Emilia Perez, reż. Jacques Audiard - 2h 10m
- 16:20 - Babygirl, reż. Halina Reijn - 1h 54m
- 18:25 - SIRAT, reż. Oliver Laxe - 2h
- 20:35 - Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof - 2h 48m
28.12.2025 | niedziela | Kino IKM - Kunszt Wodny
- 14:00 - Ostatni Wiking (Den sidste viking), reż. Anders Thomas Jensen - 1h 56m
- 16:05 - Być kochaną (Elskling), reż. Lilja Ingolfsdottir - 1h 41m
- 17:45 - Spotkanie i dyskusja - Marcin Mindykowski, Przemek Gulda, Anna Kądziela-Grubman - wstęp wolny dla posiadaczy karnetów i biletów na pokazy poniedziałkowe
- 18:45 - Ministranci, reż. Piotr Domalewski - 1h 50m
- 20:45 - Zgiń kochanie (Die my love), reż. Lynne Ramsay - 1h 58m
29.12.2025 | poniedziałek | Kino IKM - Kunszt Wodny
- 17:00 - Franz Kafka, reż. Agnieszka Holland - 2h 16m
- 19:15 - Spotkanie i dyskusja - ponowny udział Marcin Mindykowski, Przemek Gulda, Anna Kądziela-Grubman - wstęp wolny dla posiadaczy karnetów i biletów na poniedziałkowe pokazy
- 20:15 - Jedna bitwa po drugiej (One Battle After Another), reż. Paul Thomas Anderson - 2h 41m
Rozmowy o kinie, organizacja i dlaczego warto przyjść
W dyskusjach wezmą udział osoby dobrze znane z festiwalowych relacji i radia - Anna Kądziela-Grubman, kuratorka i dyrektorka programowa festiwali, Przemek Gulda z “Gazety Wyborczej” oraz Marcin Mindykowski z Programu 2 Polskiego Radia. Organizator - Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa - zaprosiło ich, by pomogli widzom ustawić filmy w szerszym kontekście festiwalowym i krytycznym. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Dla osób planujących udział kilka praktycznych wskazówek: warto rozważyć karnet, jeśli planuje się kilka seansów - to oszczędność i pewność miejsca na spotkaniach. Przy dłuższych filmach lepiej przybyć wcześniej - sale często zapełniają się przed prelekcjami. Projekty w Kino Watra - Dom Harcerza i Kino IKM - Kunszt Wodny różnią się atmosferą, dlatego sprawdzenie, który seans odbywa się gdzie, ułatwi zaplanowanie dnia. Dla widzów szukających poleceń: na listę „do zobaczenia” warto wpisać zarówno głośne tytuły jak Emilia Perez i Jedna bitwa po drugiej, jak i obrazy bardziej wymagające - na przykład Nasienie świętej figi czy Franz Kafka - które częściej prowokują do dyskusji po seansie.
na podstawie: serwis gdansk.pl.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ukraina świętuje 35 lat niepodległości. W Gdańsku padły słowa o bezpieczeństwie Europy

Dwie rocznice, jedno spotkanie. W Gdańsku zapowiedzą obchody

Nowa Opera Bałtycka ma powstać z głosem mieszkańców. Ruszają konsultacje

Pod pomnikiem w Gdańsku zabrzmią hymny Polski i Ukrainy

Baltic Sail bez parady żaglowców. Sztorm pokrzyżował plany po raz pierwszy

Artur Szach dał Lechii pierwsze zwycięstwo. Gdańszczanie ruszyli w górę tabeli
![[PIŁKA NOŻNA] Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce 1:0 w Betclic 1. lidze. Gospodarze wytrzymali do końca](/images/mecz/thumbnails/lechia-gdansk-pogon-siedlce-21082026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce 1:0 w Betclic 1. lidze. Gospodarze wytrzymali do końca

Darmowy autobus na Festiwal Wisłoujście. Linia 300 połączy Wrzeszcz z twierdzą

Wieczorna kontrola kierowców w Gdańsku. Policja ujawniła 56 wykroczeń

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Bieg Westerplatte z szansą na rekord. Organizatorzy przedłużyli zapisy

Szkolne obiady zmienią zasady. Więcej warzyw i mniej cukru

Hucisko po tramwajowej próbie. Gdańskie rozwiązanie zainteresowało Wrocław

35 lat niepodległej Ukrainy. W Gdańsku dwa dni wydarzeń, pamięci i solidarności
Przydatne dane teleadresowe
- VIII Komisariat Policji w Gdańsku - kontakt, dzielnicowi, zasięg działania
- Apteki Przywidz, powiat gdański - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku - kontakt, oferta i zapisy
- Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku - kontakt, godziny, karta biblioteczna i zasoby online
- Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku - kontakt, oddziały i programy
- Urząd Statystyczny w Gdańsku - kontakt, sprawozdawczość i dane regionalne
