Rekordowy 2025 na gdańskim lotnisku - prawie 7,4 mln pasażerów i nowe kierunki

Rok 2025 zapisał się na mapie Gdańska jako czas, kiedy lotnisko zaczęło bić kolejne rekordy. W terminalu tłumy, na płycie coraz więcej startów i lądowań, a do oferty dołączyły nowe trasy, które przyciągnęły i turystów, i pasażerów biznesowych. Informacje przedstawione przez Port Lotniczy pokazują, że wzrost ma konkretne liczby i widać go w każdym miesiącu.
- Gdańsk - liczby, które mówią o skali wzrostu
- Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - nowe trasy i ruch czarterowy
Gdańsk - liczby, które mówią o skali wzrostu
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy przedstawiono wyniki za 2025 rok. Lotnisko obsłużyło 7 393 016 pasażerów przy 61 554 operacjach lotniczych - to wzrost o 8,3% rok do roku. Sprzedaż przyniosła zysk na poziomie blisko prawie 80 mln zł.
W ruchu regularnym dominowały trasy poza Polską - loty zagraniczne stanowiły 93,1% ruchu, krajowe 6,9%. Najbardziej oblegane kierunki to:
- Londyn - 538 270 pasażerów,
- Oslo - 486 957,
- Kopenhaga - 428 582.
W udziale linii w ruchu regularnym przodowały:
- Wizz Air - 44,2% pasażerów,
- Ryanair - 37,1%,
- Polskie Linie Lotnicze LOT - 4,5%,
- Lufthansa - 4,3%.
W 2025 roku w ruchu regularnym uruchomiono 98 połączeń do 27 krajów, obsługiwanych przez 11 przewoźników.
“Wyniki 2025 roku potwierdzają jednak, że Port Lotniczy Gdańsk znajduje się na stabilnej ścieżce długoterminowego wzrostu” - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Prezes zastrzegł jednocześnie, że sektor lotniczy działa w warunkach niepewności geopolitycznej i operacyjnej, co wymaga ostrożnego planowania dalszego rozwoju.
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - nowe trasy i ruch czarterowy
W 2025 roku z Gdańska pojawiły się nowe połączenia regularne do Madrytu, Katanii, Budapesztu, Bukaresztu i Bratysławy. Po wielu latach wznowiono również rejsy do Popradu, które szybko zyskały popularność wśród pasażerów z Polski i Słowacji. W ruchu nieregularnym, głównie czarterowym, lotnisko obsłużyło 672 325 pasażerów - o 5% więcej niż w 2024 roku; najczęściej wybieranymi kierunkami były Turcja, Egipt i Grecja, a oferty biur podróży poszerzyły się także o trasy do Kenii, Sri Lanki i Maroka.
W segmencie cargo obsłużono blisko 11 000 ton przesyłek i poczty - to spadek o ponad 8% w porównaniu z rokiem wcześniejszym.
Na uwagę zasługuje wysoka dostępność operacyjna - z ponad 61 tysięcy operacji tylko 9 lotów zostało przekierowanych na inne lotniska. Przyczynami przekierowań były m.in. silny wiatr, trudne warunki na pasie czy brak odpowiednich uprawnień załogi; system ILS CAT III umożliwia zaś lądowania przy niemal zerowej widoczności, co ogranicza wpływ mgły na operacje.
Wybrane miesiące z 2025 roku pokazują sezonowe piki:
- Czerwiec - 719 839 pasażerów,
- Lipiec - 806 575,
- Sierpień - 804 170.
W grudniu pojawiły się też przedświąteczne rejsy linii Jet2.com z Manchesteru i Birmingham, a przewoźnik rozszerzył ofertę o loty świąteczne z Newcastle - w sezonie 2026 planowane są dodatkowe połączenia z Londynu-Gatwick i East Midlands.
Perspektywa, którą niosą te dane, jest praktyczna i czytelna - większa oferta połączeń oznacza więcej możliwości podróży i lepsze połączenia biznesowe dla regionu, ale też konieczność dalszego planowania infrastruktury i obsługi pasażerów. Dla osób korzystających z lotniska ważne będą nie tylko nowe trasy, lecz także kwestia dostępności transportu do terminala, komfortu odpraw i utrzymania wysokiego poziomu operacyjnego, który ogranicza przekierowania nawet przy trudnych warunkach.
na podstawie: UM Gdańsk.
Autor: krystian

