Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Okucia do szkła hartowanego stanowią niezbędne wyposażenie takich szklanych powierzchni, jak kabiny prysznicowe, drzwi, ścianki czy balustrady. Ze względu na właściwości tego materiału, posiadają specjalną budowę, pozwalającą na ich montaż bez powodowania niepotrzebnych przeciążeń czy uszkodzenia powierzchni. Jaki mamy wybór wśród tego typu akcesoriów i gdzie warto je kupić, by być zadowolonym z wyboru?

Nierdzewne okucia do szkła – szeroki wybór elementów

Okucia do szkła – gdzie się je stosuje?

Okucia do szkła to specjalne elementy, które służą do montażu szklanych powierzchni i bezpiecznego ich osadzenia w danej przestrzeni, a także przystosowania ich do pełnienia różnego typu funkcji. Są to elementy różnego typu, od typowo montażowych, jak zawiasy czy systemy przesuwne, po umożliwiające użytkowanie danego elementu, jak klamki i pochwyty. Stosuje się je w przypadku takich konstrukcji ze szkła hartowanego, jak:

  • prysznice,
  • drzwi,
  • ścianki działowe,
  • daszki,
  • balustrady.

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu okucia do szkła, wykonane ze stali nierdzewnej – jest uniwersalnym materiałem o estetyce, która doskonale pasuje do powierzchni szklanych oraz pomieszczeń, w których zazwyczaj się je stosuje. Ponieważ, w przeciwieństwie do standardowych okuć, elementy do szkła są cały czas widoczne – również te części, które zazwyczaj nie pełnią funkcji ozdobnej, jak np. systemy przesuwne – okucia do szkła powinny być estetyczne, a przy tym także uniwersalne i neutralne, by pasowały do każdego wnętrza.

Powierzchnie szklane wykorzystuje się często w nowoczesnych biurach, lokalach użytkowych, a także designerskich mieszkaniach i domach, doskonale bowiem pasują do minimalistycznego stylu. Przepuszczają dużo światła, dzięki czemu ich zastosowanie zapewnia przestronne i jasne wnętrza – nawet, jeśli jest podzielone szklanymi ściankami na mniejsze części. Z tego względu korzysta się z nich często w biurach, które wymagają podzielenia na wiele mniejszych pokoi – pozwalają na dobre odgrodzenie akustyczne, przy czym nie odbierają poczucia przestrzeni, zapewniając większy komfort, niż małe, ciemne biura z tradycyjnymi ścianami.

Aby powierzchnie tego typu dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio zamontowane i zabezpieczone – do tego właśnie służą okucia do szkła hartowanego.

Okucia do szkła – jaki mamy wybór?

Na rynku dostępnych jest wiele okuć do szkła ze stali nierdzewnej – są dopasowane do poszczególnych powierzchni, aby mogły zapewnić ich bezpieczne i stabilne osadzenie w danej przestrzeni oraz przystosowanie do funkcji, jakie mają pełnić.

Jedną z najbardziej popularnych konstrukcji z zastosowaniem szkła hartowanego są prysznice – w wielu domach rezygnuje się z gotowych kabin na rzecz stworzenia dopasowanych do wymiarów danego wnętrza szklanych ścianek. Możliwy jest w takiej sytuacji montaż drzwi zarówno na zawiasach, jak i z systemem przesuwnym – okucia do szkła tego typu są w pełni przystosowane do tej powierzchni, zapewniają jej solidne osadzenie i pełną funkcjonalność drzwi. Dodatkowo do prysznicy wykorzystuje się także gałki i uchwyty do drzwi, łączniki oraz uszczelki do kabin, pozwalające na stworzenie szczelnej, zwartej konstrukcji, która nie będzie przepuszczała wilgoci poza kabinę.

Do drzwi i ścianek szklanych, stosowanych we wnętrzach – najczęściej w biurach, sklepach i lokalach użytkowych – wśród potrzebnych okuć do szkła znajdują się zawiasy, listwy montażowe i profile ościeżnicowe. Niezbędne są także gałki lub pochwyty oraz zamki, pozwalające swobodnie korzystać z pomieszczenia lub zamknąć je przed niepożądanymi osobami. Również można zastosować systemy przesuwne w przypadku drzwi. Dostępne są także różnego typu uszczelnienia, dzięki którym poprawia się izolację cieplną i akustyczną danego wnętrza.

W przypadku balustrad szklanych, systemy okuć do szkła są bardziej złożone – wymagane są specjalne systemy mocowania, słupki balustrady, łączniki do poręczy oraz profile montażowe. Elementy tego typu są dostępne w różnych wzorach ze względu na połączenie ich funkcji praktycznej z dekoracyjnością.

1000 Znaków do wykorzystania