Jak wyregulować okno uchylne?

Okna uchylne są chętnie wybieraną opcją, która gości w domach coraz większej ilości Polaków. Zapewniają dobrą widoczność, wpuszczają dużo światła, pozwalają na wentylowanie pomieszczenia, a przy tym są nieco tańsze, niż okna otwierające się w pełni. Ich działanie, podobnie jak innych rodzajów okien, w dużej mierze zależy od prawidłowej regulacji. Kiedy należy się na niej skupić? Jak to zrobić?

Kiedy okno uchylne wymaga interwencji?

Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać - okna codziennie poddawane są znacznym obciążeniom. Słońce, zimno, gorąco, deszcz, śnieg czy mróz nie pozostają bez wpływu na ich elementy. W dodatku regularnie je otwieramy i zamykamy - czasem nawet wielokrotnie w ciągu dnia, co przyspiesza ich zużycie. W rezultacie działające do tej pory idealnie okna uchylne, zaczynają pracować gorzej, co powinno nas skłonić do przyjrzenia się im bliżej.

Najważniejszą czynnością, o której powinniśmy pamiętać, nie tylko, gdy okno zaczyna niedomagać, jest jego konserwacja. Przy użyciu specjalnych preparatów możemy nawilżyć i wzmocnić uszczelki, w które jest ono wyposażone. Bardzo często zapominamy o tym zabiegu i już po kilku latach od wymiany okien lub wprowadzeniu się do nowego mieszkania zaczynają one sprawiać problemy. Jednak nawet jeśli odpowiednio dbamy o okna uchylne, to po pewnym czasie będą one wymagały regulacji.

Okno uchylne - regulacja

Zasadniczo regulacja okien uchylnych nie różni się zasadniczo od modeli standardowych - wykorzystują one bardzo podobne, choć nieco uproszczone okucia. W przypadku nowych okien taką regulację trzeba przeprowadzić niedługo po instalacji, mają bowiem tendencję do obsuwania się na ramie.

Regulację okuć rozpoczynamy od tych znajdujących się w dolnym zawiasie - są one odpowiedzialne za wysokość i położenie względem samych zawiasów. Należy otworzyć takie okno i po zdjęciu osłony rozpocząć manewrowanie przy okuciach - w tym celu potrzebny będzie nam 4-milimetrowy ampul, którym będziemy mogli dokręcić lub odkręcić śrubę regulacyjną. Korekty położenia powinno się dokonywać stopniowo, na bieżąco sprawdzając, czy okno zamyka się lepiej, czy gorzej, niż dotychczas i czy nie ociera o elementy ramy, czy okuć. Okucia na górze regulują naprężenia po przekątnej, przemieszczając jedynie górną część skrzydła okiennego.

Kolejnym elementem, o który należy zadbać podczas regulacji, jest docisk skrzydła do ramy okiennej. Zwiększenie docisku poprawi szczelność, co poprawi izolacyjność okna, ale pogorszy wentylację. Zazwyczaj więc zimą się je bardziej dociska, a latem odpręża, dzięki czemu nadmiar wilgoci z pomieszczenia może łatwiej wydostawać się na zewnątrz. Przy każdej regulacji nie powinno się również pomijać kontroli dokręcenia wszystkich śrub i wkrętów, może to bowiem w niedługim czasie przyczynić się do niezamierzonego rozregulowania okna. Z wiekiem tak regulację i konserwację zaleca się przeprowadzać coraz częściej (rośnie stopień zużycia podzespołów, co nie sprzyja utrzymywaniu pożądanych parametrów pracy.