Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Czym jest franczyza?

Franczyza jest to jeden ze sposobów na własny biznes. Polega on na prowadzeniu biznesu pod logiem znanej marki. Największe światowe marki korzystają z franczyzy, a co za tym idzie - warto wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Jak działa franczyza?

We franczyzie nasz własny biznes jest realizowany pod szyldem innej marki. Jest to jednak jedna z lepszych dróg do wysokich zarobków. Działając w ten sposób, ryzyko niepowodzenia we własnej działalności gospodarczej jest znacznie mniejsze.

Popularne franczyzy, które zna prawie każdy to firmy takie jak: McDonald's lub TelePizza. Są to restauracje szybkiej obsługi i rzeczywiście są to w pewnym sensie ikony franczyzy. Znanych marek franczyzowych jest jednak dużo więcej. Kupując licencję franczyzową decydujemy się na kierowanie biznesem. Oczywiście biznes jest prowadzony na własne ryzyko, lecz pod szyldem franczyzodawcy. Celem tego jest pozyskanie większej ilości klientów, a co za tym idzie - zmniejszenie możliwości bankructwa. Jeżeli decydujesz się na współpracę w takiej formie, będziesz musiał podpisać umowę, która narzuca obu stronom wzajemne obowiązki. Jednym z podstawowych obowiązków franczyzodawcy jest udzielenie licencji na markę oraz odpowiednie przekazywanie wiedzy na temat prowadzenia biznesu w określony sposób. Natomiast jednym z podstawowych obowiązków franczyzobiorcy jest przestrzeganie zasad prowadzenia firmy oraz płacenie odpowiednich opłat. Franczyza nie jest tylko i wyłącznie sprzedażą prawa do używania logo sieci oraz znaku towarowego. Jest to cały system prowadzenia biznesu. Chodzi w tym o to, że osoba, która bierze licencje może liczyć na systemową i systematyczną opiekę. W opiekę tą wchodzą rzeczy takie jak, szkolenia całej załogi, odpowiednie kampanie promocyjne, które mają wesprzeć sprzedać lub know-how dla określonej branży. Franczyzobiorca za tą wiedzę przekazuje opłatę wstępną za udzielenie licencji. Popularne franczyzy pobierają potem przez czas trwania kontraktu procent swoich obrotów. Pieniądze te są przeznaczane na rozwój sieci i służą wszystkim osobom, które są biorcami licencji. Mówią o rozwoju sieci mamy na myśli, badania marketingowe, opracowanie produktów oraz kampanie reklamowe. Mówiąc krótko, franczyzobiorca tworząc działalność, korzysta z doświadczenia, wiedzy oraz metod działania opracowanych przez dawcę licencji.

Popularne franczyzy

W Polsce występuje wiele franczyz, o których na pewno każdy słyszał. Są to np.

  • Carrefour Express - jest to sieć sklepów, która stale udoskonala i optymalizuje ofertę. Dzięki temu ciągle wzrasta zainteresowanie klientów i partnerów, a co za tym idzie - sieć otwiera coraz więcej punktów.
  • Żabka Polska - jest to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm w Polsce. Liczy ona ponad 5800 placówek, które są prowadzone przez ponad 4000 franczyzobiorców. Jest to również największa sieć sklepów typu convenience, która stale konkuruje z Carrefour Express.
  • McDonald's - jest to jedna z pierwszych firm z branży gastronomicznej, która była w Polsce. Jest to również jedna z najdroższych franczyz, lecz chętnych na prowadzenie lokalu pod marką McDonald's nie brakuje. Liczba lokali z roku na rok rośnie.

Reasumując, franczyza jest to dobry pomysł na biznes, ze względu na odpowiednie wsparcie ze strony franczyzodawcy. Jeżeli jednak jesteś osobą, która ma bardzo dobry pomysł i nie lubisz podporządkowywać się procedurom narzuconym przez kogoś - zacznij działać na własną rękę.