Praca Gdańsk – gdzie i jak szukać pracy zdalnej?

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego, liczącym się w kraju ośrodkiem gospodarczym i jednym z najchętniej odwiedzanych miast turystycznych w Polsce. Rozwijane są tu przede wszystkim transport, w tym morski – na wybrzeżu znajduje się port dla największych kontenerowców na świecie – przemysł, w tym stoczniowy, elektromaszynowy, spożywczy, rybołówstwo, handel i oczywiście turystyka. Gdańsk, a w szerszej skali całe Trójmiasto, zyskuje także na znaczeniu jako ośrodek branży technologicznej, BPO i SSC.

Inwestorów przyciąga przyjazne otoczenie biznesu, udogodnienia gwarantowane w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, inkubatorów przedsiębiorczości czy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tutejsze uczelnie, jak Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i wiele innych – dostarczają wykwalifikowaną kadrę gotową do pracy w wielu branżach. Stolica Pomorza rozwija się jako miasto nowoczesne, dające szerokie możliwości rozwoju kariery, a przy tym przyjazne do życia i pełne atrakcji. Do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Gdańsku?

Praca w Gdańsku – jak wygląda rynek pracy?

Gdańsk wraz z Sopotem i Gdynią tworzą duży i bardzo chłonny trójmiejski rynek pracy. Podejmowanie zatrudnienia w poszczególnych częściach Trójmiasta ułatwia rozwinięta infrastruktura transportowa, w tym publiczny transport kolejowy i autobusowy. Dobrą prognozą dla osób szukających pracy w Gdańsku, a także Gdyni i Sopocie, jest niski poziom bezrobocia, który notuje się we wszystkich trzech miastach. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła:

  • w Gdańsku – 3,9%,

  • w Gdyni – 3,5%,

  • w Sopocie – 2,6%.

Jak informuje GUS, w całym podregionie trójmiejskim bezrobocie było na poziomie 3,7%. To znacznie mniej niż średnia wojewódzka – 6,3%, a także krajowa – 6,4%.

W Gdańsku praca czeka w różnych sektorach gospodarki. Liczne wakaty oferują tutejsze zakłady przemysłowe oraz firmy transportowe. Miasto jest zarazem ośrodkiem akademickim i badawczym z ponad 12 tys. placówek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – które generują ogromne zapotrzebowanie na techników, inżynierów, specjalistów z różnych dziedzin. Praca w Gdański od zaraz często dostępna jest z kolei w turystyce i związanych z nią usługach – handlu, zakwaterowaniu, rozrywce.

W ocenie indywidualnych szans na zatrudnienie w stolicy województwa i ogólnie w Trójmieście może pomóc coroczna prognoza zapotrzebowania na kadrę – Barometr zawodów. W 2021 r. eksperci rynku pracy wskazali duży deficyt kandydatów do pracy w Gdańsku pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych oraz sprzątaczek i pokojowych. Poszukiwanych zawodów jest w mieście znacznie więcej, np. w branżach budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej, oświacie, zakwaterowaniu, opiece medycznej i pomocy społecznej, handlu czy w księgowości.

Praca zdalna Gdańsk – gdzie szukać ofert pracy?

Coraz więcej gdańskich firm stwarza możliwość wykonywania pracy w trybie home office. Do pracy zdalnej przekonują się już nie tylko przedsiębiorstwa z branży technologicznej, ale też firmy handlowe, marketingowe, szkoleniowe czy oferujące różnego rodzaju usługi. Nic dziwnego, dla pracodawców brak konieczności wynajmowania przestrzeni biurowej to duża oszczędność. Ponadto zdalnie mogą zatrudniać specjalistów z różnych części Polski i świata – którzy nie zdecydowaliby się na przeprowadzkę i podjęcie stacjonarnej pracy w Gdańsku. Home office jest zarazem doceniany przez pracowników – którzy nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do biura.

Jak znaleźć pracę zdalną w Gdańsku? Przeglądanie po kolei ofert w sieci i wczytywanie się w szczegółowe warunki zatrudnienia, by odkryć, czy w danym stanowisku jest oferowany tryb home office – byłoby zbyt czasochłonne i mało skuteczne. Znacznie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego portalu z ogłoszeniami o pracę, np. Praca.pl, dzięki niemu w kilka sekund przefiltrować dostępne oferty. Wystarczy w boksie z filtrami – na Praca.pl widocznym po lewej stronie listy ogłoszeń – zaznaczyć opcję Praca zdalna. Pozostaje już tylko uzupełnić takie parametry wyszukiwania jak obszar zawodowy i lokalizacja firmy.

Warto dodać, że portal Praca.pl umożliwia nie tylko przeglądanie ogłoszeń, ale także służy kompleksową pomocą w procesie rekrutacyjnym – dlatego warto założyć na nim konto. Jest ono bezpłatne, a rejestracja trwa kilka chwil. Konto pozwala na branie udziału w rekrutacjach, kontaktowanie się z pracodawcami, tworzenie własnego CV w darmowym kreatorze, ustawienie job alertu – opcji jest naprawdę sporo. Profesjonalny portal pracy to naprawdę duże ułatwienie, które pozwala skrócić czas poszukiwania wymarzonej posady, a ponadto zapewnia bezpieczeństwo rekrutacji.