kobieta w ciąży

Praca na kasie w ciąży może okazać się bardzo trudna oraz męcząca. Istnieją pewne zawody, których ciężarnym wykonywać nie wolno. Jak jest w tym przypadku: czy kobieta w stanie błogosławionym może dalej pełnić swoje obowiązki w pracy kasjera? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy obowiązujące zasady.

Praca kasjerki w Gdańsku a ciąża

Jeśli poszukujesz zatrudnienia sezonowego lub stałego, warto sprawdzić najświeższe oferty pracy: kasjer Gdańsk. W tej branży istnieje wiele możliwości pracy: zarówno sezonowej, jak i stałej. Co jednak, jeśli jesteś w ciąży? Czy praca na kasie podczas ciąży jest możliwa? Według prawa: tak, w praktyce: nie zawsze. Wszystko ze względu na fakt, że ciężarne kobiety mogą zauważyć u siebie pewne objawy, które uniemożliwią im wykonywanie tego rodzaju pracy. Chodzi np. o mdłości, problemy ze skupieniem się czy uciskanie na pęcherz.

Co więcej, niekiedy odradza się wykonywanie pracy kasjera w ciąży ze względu na kontakt z wieloma klientami, co przy osłabionej odporności może łatwo doprowadzić do infekcji. Nawet wtedy, gdy ciężarna świadomie zdecyduje się na dalszą pracę zamiast zwolnienia lekarskiego, pracodawca musi pamiętać o konieczności przestrzegania pewnych zasad.

Kiedy praca ciężarnej na kasie jest możliwa?

Należy mieć na uwadze, że nie każda ciąża przebiega zupełnie bezproblemowo. Czasami powikłania mogą wykluczyć kobietę z rynku pracy, a dolegliwości takie jak silne zmęczenie czy ból mogą sprawić, że nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków. Lekarze bardzo często proponują kobietom zwolnienia lekarskie, by te mogły odpocząć w domowym zaciszu.

Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że ciąża przebiega bez komplikacji, lub - co również się zdarza - przyszła mama będzie chciała pełnić obowiązki kasjerki w ciąży, jest to możliwe: rzecz jasna z zachowaniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa, które określone są przez przepisy prawa pracy.

Praca na kasie podczas ciąży: najważniejsze zasady

Jedną z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać przy pracy na kasie w ciąży, jest zakaz pracy przy monitorze powyżej 6 godzin i 40 minut w ciągu doby oraz zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy, której czas przekracza 8 godzin w ciągu doby. Co więcej, kobieta nie może pracować w wymuszonym tempie pracy (np. przy taśmie).

Kolejne niezwykle istotne zasady to fakt, że w pracy stałej ciężarna nie może być zmuszona do pozostawania w pozycji stojącej przez czas dłuższy niż 15 minut jednocześnie (później potrzebuje 15 minut przerwy) i 3 godziny w ciągu doby oraz zakaz pracy przy komputerze przez więcej niż 50 minut jednocześnie (następnie pracownicy należy się 10-minutowa przerwa od tego rodzaju pracy). Kobieta w ciąży nie może również pracować w nocy, czyli między 21:00 a 07:00.

Kasjerka w ciąży: przywileje

Choć odpowiedź na pytanie, czy będąc w ciąży, można pracować na kasie, jest twierdząca, należy wziąć pod uwagę wspomniane ograniczenia. Co w przypadku, gdy praca wymaga od ciężarnej np. pracy w godzinach nocnych lub rozkładania i rozładunków towaru, czyli dźwigania? Według Kodeksu pracy wówczas pracodawca zobowiązany jest do dostosowania warunków, w których pracuje jego podwładna, do obowiązujących przepisów. Jeśli okaże się to niemożliwe, powinien przenieść ją na inne stanowisko: takie, które będzie zgodne z warunkami określonymi przez Kodeks pracy. Jeśli nie ma takiej możliwości, pracodawca musi zapewnić ciężarnej kobiecie pełnopłatne zwolnienie.

Co więcej, kasjerka w ciąży ma prawo do otrzymania zwolnienia na badania lekarskie, jeśli pokaże stosowne zaświadczenie (o ile nie ma możliwości wykonania badań poza godzinami pracy). Takie zwolnienie jest pełnopłatne. Jeśli pracodawca dotychczas zatrudniał ciężarną w tzw. równoważnym systemie, na 12-godzinne zmiany, musi on zmienić system jej pracy na 8-godzinnym, zapewniając jej przy tym dotychczasowe wynagrodzenie.