Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Awaria? Potrzebna laweta? Oszczędź sobie nerwów i przygotuj swoje auto do zimy!

Zima to trudny okres dla każdego samochodu. Wykonując kilka podstawowych czynności, możesz zminimalizować ryzyko awarii. Zobacz, jak to zrobić i oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Dlaczego warto przygotować samochód do jesieni i zimy?

Awarie pojazdu zdarzają się dość często. Jeśli spotka to również Ciebie, zamów lawetę u Jacka Szewczyka. Aby zminimalizować ryzyko takiego przypadku, warto wykonać kilka podstawowych czynności. Ich efektem będzie przede wszystkim:

 • zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów,
 • wydłużenie żywotności podzespołów samochodu,
 • uniknięcie awarii i związanego z tym kłopotu oraz kosztownej naprawy,
 • niezawodność auta (szczególnie jego odpalanie rano przed pracą),
 • a także uniknięcie ewentualnego mandatu.

Jak przygotować auto na jesień?

Samochód, jak każda maszyna, zużywa się i niektóre jego elementy wymagają wymiany w celu uniknięcia poważniejszych uszkodzeń. Dotyczy to takich spraw, jak uszczelki czy żarówki. Inne elementy powinno wymieniać się na wersję zimową, w szczególności opony. Jak przygotować auto na jesień oraz zimę? Sprawdź sam!

Na stacji diagnostycznej

Raz w roku każdy zobowiązany jest do wizyty na stacji diagnostycznej w celu dokonania przeglądu pojazdu. Jest to konieczne minimum, aby podróżowanie pojazdem było bezpieczne i nie stwarzało zagrożenia. Jednak nie oznacza to, że nie można takiej stacji odwiedzać częściej.

W stacji diagnostycznej wykwalifikowany pracownik sprawdzi stan techniczny Twojego auta

W stacji diagnostycznej wykwalifikowany pracownik sprawdzi stan techniczny Twojego auta

Na stacji diagnostycznej można ustawić sobie światła w samochodzie. W okresie jesienno-zimowym jest to dość ważne, ponieważ ciemność zapada coraz szybciej, a źle ustawione światła mogą oślepiać innych kierowców.

Na stacji sprawdzić można także stan najważniejszego systemu samochodowego, czyli hamulców. Wykwalifikowany pracownik sprawdzi stan tarcz i klocków hamulcowych. Zwróci także uwagę na przewody hamulcowe, czy działanie hamulca ręcznego. Zaleci odpowiednie działania, aby zapewnić skuteczne hamowanie samochodu w każdych warunkach.

Zimowe elementy samochodu

Każdy wie, że istnieją opony letnie oraz zimowe. Te drugie o wiele lepiej spisują się w niskich temperaturach, zapewniając odpowiednią przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Jednak pierwsze opady śniegu to zdecydowanie za późna pora na wymianę opon. Jeśli w czasie podróży zaskoczy śnieg, często konieczna jest laweta, aby bezpiecznie wrócić do domu. Dlatego też opony najlepiej zmieniać już wczesną jesienią.

Najlepszy okres na zmianę opon to wczesna jesień, gdy spada temperatura i opony letnie działają słabiej

Najlepszy okres na zmianę opon to wczesna jesień, gdy spada temperatura i opony letnie działają słabiej

Na zimę powinno się także sprawdzić płyny eksploatacyjne. Przede wszystkim warto dolać zimowego płynu do spryskiwaczy, który zamarza w dużo niższych temperaturach, niż jego letni odpowiednik. Jednak także inne płyny mogą wymagać wymiany. Wraz z zużyciem tracą one bowiem swoje właściwości. Dotyczy to na przykład płynu chłodzącego. Jego zamarznięcie może szybko doprowadzić do pęknięcia bloku silnika. Uwagi wymaga także płyn hamulcowy oraz olej silnikowy.

Co należy wymienić na jesień?

Wiele części samochodowych się zużywa. Co jakiś czas trzeba wymienić je na nowe. Dobrym przykładem mogą być wycieraczki, które zapewniają odpowiednią widoczność. Na jesień dobrze jest wyposażyć auto w nowe wycieraczki, ponieważ w tym okresie często szyby parują, a przy spadające liście, częste deszcze oraz mroźne poranki mogą skutkować potrzebą częstego mycia przedniej szyby w czasie jazdy.

Nowe wycieraczki zapewnią odpowiednią widoczność w trudnych, zimowych i jesiennych warunkach atmosferycznych

Nowe wycieraczki zapewnią odpowiednią widoczność w trudnych, zimowych i jesiennych warunkach atmosferycznych

Auto wyposażone jest również w wiele filtrów. Między innymi filtr paliwa, powietrza czy kabinowy. W czasie użytkowania ulegają one zanieczyszczeniu i działają coraz słabiej. Najlepszą porą na ich wymianę jest właśnie wczesna jesień. W okresie zimowym bowiem korzysta się z nich w największym stopniu. Wiąże się to z paliwami wzbogaconymi substancjami przeciw zamarzaniu, czy częstym uruchamianiem ogrzewania w kabinie pojazdu.

Co warto mieć w samochodzie?

Na jesień oraz zimę warto zakupić akcesoria, które pomogą poradzić sobie z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Należą do nich:

 • skrobaczka do szyb,
 • odmrażacz do szyb na najtrudniejsze warunki,
 • osłona antyszronowa, dzięki której będziesz mógł błyskawicznie przygotować auto do jazdy każdego ranka,
 • komplet żarówek do wymiany,
 • kable rozruchowe,
 • linka holownicza na wypadek wpadnięcia w zaspę (zanim przyjedzie laweta, może inny podróżny pomoże wydostać się ze śniegowej pułapki),
 • jeśli planujesz wyjazd w góry, przyda się także saperka oraz łańcuchy.

Nie wszystko można przewidzieć

Nie wszystko jednak można przewidzieć. Nie każda awaria pojazdu daje o sobie znać dużo wcześniej. Kierowca musi być przygotowany na wszystko. W wielu przypadkach konieczna jest laweta. Sprawdzona pomoc drogowa jest nieoceniona w takich przypadkach. Jacek Szewczyk służy zawsze szybką i pewną pomocą obejmującą:

 • awaryjne otwarcie pojazdu,
 • dowóz paliwa oraz drobne naprawy na miejscu awarii,
 • wulkanizacja pojazdów,
 • odholowanie pojazdu w dowolne miejsce w Polsce i za granicą,
 • w tym bezpłatne holowanie na koszt sprawcy wypadku z OC.

Nasza firma działa całodobowo, siedem dni w tygodniu. Ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy kierowcę dopadnie jakaś awaria.