Premier Mateusz Morawiecki dzisiejszą wizytę na Pomorzu rozpoczął od spotkania z członkami Konwentu Morskiego. - Jesteśmy świadkami fenomenalnego rozwoju handlu morskiego – podkreślił szef rządu podczas wystąpienia. Dwunasty już KM, w którym uczestniczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, poświęcony był roli, jaką w gospodarce morskiej odgrywają polskie okrętowce, a także badaniom oraz pracom wdrożeniowym prowadzonym przez pomorskie uczelnie.

Podpisano również porozumienie intencyjne o współpracy naukowej tychże uczelni na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zasłużonych dla gospodarki morskiej uhonorowano Medalami Niepodległości.

XII Konwent Morski z udziałem m.in. Piotr Müllera, rzecznika rządu, Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, nadinsp. Andrzeja Łapińskiego, komendanta wojewódzkiego Policji, przedstawicieli instytucji, uczelni, NSZZ Solidarność, odbył się w auli Politechniki Gdańskiej.

Konwent Morski jest zespołem doradczym powołanym, w 2016 roku, przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego przewodniczącym jest kpt ż. w. Zbigniew Sulatycki.