Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Istotne znaczenie opon samochodowych jest niepodważalne i potwierdzane przez ekspertów, jeśli chodzi o komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Nic w tym dziwnego, ponieważ opony są elementami dotykającymi podłoża. To one więc odpowiadają za przyczepność, krótką i bezpieczną drogę hamowania oraz stabilne kierowanie. Odpowiedni poziom tych parametrów jest uzależniony od rodzaju i jakości opon wykonanych ze starannie wyselekcjonowanej mieszanki gumowej oraz posiadających bieżnik o zaawansowanej konstrukcji. Bardzo ważna jest nie tylko budowa bieżnika i ogólna jakość opon, ale również prawidłowe ciśnienie w oponach posiadające określoną wartość.

Jak sprawdzić ilość powietrza w ogumieniu samochodowym?

Posiadając własne auto, warto zaopatrzyć się w niewielki miernik ciśnienia, który wskaże wartość ciśnienia po jego podłączeniu do wentyla. Dzięki temu można określić czy w danym kole znajduje się odpowiednia ilość powietrza i wykryć nawet bardzo małe odchylenia od normy. To pozwoli odpowiednio zareagować. W przypadku dużych strat konieczne są oględziny opony oraz jej oddanie do ewentualnej naprawy lub wymiana (wymienić trzeba obie opony na danej osi).

Mniejsze ubytki są sprawą naturalna, szczególnie przy zmianach temperatury. W takiej sytuacji wystarczy dopompować koła. Drugą opcją kontroli jest regularne odwiedzanie stacji benzynowych z kompresorem. Taki sprzęt pozwala na sprawdzanie ilości powietrza oraz jej uzupełnienie do poziomu wskazanego przez użytkownika.

W samochodach produkowanych po 2014 roku za kontrolę ciśnienia w oponach odpowiadają czujniki TMPS. Wyświetlają one specjalną kontrolkę ostrzegawczą, jeśli wykryją jakieś nieprawidłowości w ciśnieniu powietrza w kołach.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach

Ogólna zasada jest dość prosta i zakłada, że w większości pojazdów właściwe ciśnienie to około 2,2 bara. Potwierdzeniem tego jest ustawienie tej wartości jako domyślnej w kompresorach dostępnych na stacjach benzynowych, więc jeśli ktoś chciałby ustawić inne ciśnienie, musi zrobić to ręcznie przy pomocy specjalnych przycisków na kompresorze.

Ciśnienie w zakresie od 2,2 do 2,5 bara jest w pełni bezpieczne dla większości pojazdów i umożliwia ich oponom generowanie optymalnych właściwości jezdnych. Przy doborze odpowiedniego ciśnienia weź pod uwage zalecenia producenta auta. Wszelkie dopasowanie opon znajdziesz na stronie dedykowanej dla opony do auta

Osoby bardziej skrupulatne pod względem uzupełniania ciśnienia w ogumieniu pojazdu powinny zwracać uwagę na zalecenia producenta. W informacjach takich można znaleźć między innymi zalecaną wartość ciśnienia. Najczęściej takie porady dostępne są w instrukcji pojazdu w wersji papierowej lub on-line. Dodatkowo w ościeżnicy drzwi albo klapce wlewu znajduje się tabliczka znamionowa informująca o optymalnym ciśnieniu w przednich i tylnych kołach. Taka tabliczka może znajdować się też w pobliżu miejsca na koło zapasowe, w schowku albo pokrywie bagażnika.

Przy uzupełnianiu ciśnienia w sezonie zimowym, warto zwiększyć ciśnienie o 0,2 bara w porównaniu z zalecaną wartością. Jest to spowodowane faktem zmian w ciśnieniu powietrza powodowanych przez różnice temperatury, o które łatwo w sezonie jesienno-zimowym.

Jaka powinna być częstotliwość kontroli ciśnienia powietrza w oponach?

Najlepszym pomysłem jest kontrolowanie ciśnienia w ogumienia za każdym razem podczas tankowania auta na stacji benzynowej wyposażonej w kompresor, tym bardziej, że dostęp do tych urządzeń jest darmowy i oprócz kontroli, pozwalają one na uzupełnienie braków ciśnienia. W najgorszym wypadku powinno się sprawdzać ciśnienie raz na 30 dni. Dzięki temu można stale monitorować stan opon i odpowiednio zareagować na ewentualne problemy lub awarie.