- Pop oratorium SKARBY POLSKIE to w zamyśle autorów - radość płynąca z historii. (…) Ileż znakomitych postaci i wspaniałych wydarzeń. Zaczynamy od Mieszka i Chrobrego, od Chrztu Polski, Zjazdu Gnieźnieńskiego. A potem, dzieło Kazimierza Wielkiego, silne dobrze zorganizowane, sprawne państwo – zaznacza Antoni Andrzej Czerski, autor tekstów, który zgrabnie z pomocą muzyki Marcina Nierubca poprowadził słuchaczy i widzów przez historię Polski i jej bohaterów. Wczorajsza premiera, zorganizowana w sali koncertowej Muzeum II Wojny Światowej i transmitowana na żywo przez TVP, odbyła się pod patronatem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.
- Pięć lat temu, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiłem Państwa na premierę Oratorium "Wschód Zachodu". Bohaterem piętnastu utworów było miasto Gdańsk. Autorzy: Marcin Nierubiec i Antoni Andrzej Czerski połączyli treści chwalące narodową mądrość z przebojową muzyką – przypomina wojewoda Dariusz Drelich. - Kolejne wokalno-instrumentalne spotkanie „Tak trzeba” poświęcili historii Pomorza i wielkim Polakom połączonych pragnieniem służenia Bogu i Ojczyźnie - Ince i Zagończykowi, Królowi Kaszubów, Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, ale też młodej Gdyni czy bestialstwu piaśnickiemu. W trzeciej części oratorium „SKARBY POLSKIE” przeprowadzili nas przez tysiącletnią historię Polski, przypominając postaci tych Polek i Polaków, którzy dokonywali niemożliwego w nauce, sztuce, polityce, tych którzy pobudzali naszą dumę i patriotyzm. Bardzo za to dziękuję.
Wśród gości byli m.in. posłowie Łukasz Kmita i Artur Chojecki, dyrektor generalny PUW w Gdańsku Andrzej Spiker i dyrektorzy wydziałów PUW w Gdańsku
SKARBY POLSKIE
słowa - Antonii Andrzej Czerski
muzyka – Marcin Nierubiec
aranżacje - Paulina Sadło i Kamil Cieśnik
dyrygent – Sylwia Janiak – Kobylińska
soliści – Grzegorz Wilk, Kasia Dereń, Mateusz Ziółko, Jula, Filip Lato, Sandra Bożewicz, Daniel Grzegorek
chór – Anna Nowak, Julia Iwaniuk
Orkiestra – Baltic Youth Collective