Już w sobotę Viva Oliva: Święto dzielnicy z rodziną i sąsiadami
W najbliższą sobotę mieszkańcy Oliwy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - 13. edycji Święta Dzielnicy Viva Oliva. To okazja do wspólnej zabawy, spotkań i czerpania radości z bogatego programu przygotowanego przez lokalnych artystów, rękodzielników oraz instytucje.
  1. Deptak na ulicy Opata Jacka Rybińskiego
  2. Koncerty i występy artystyczne
  3. Gry, zabawy i warsztaty
  4. Specjalne wydarzenia wieczorne

Święto Dzielnicy Viva Oliva to wyjątkowa okazja, by spędzić czas w miłej atmosferze, ciesząc się różnorodnymi atrakcjami przygotowanymi przez aż osiemdziesięciu partnerów. Ulica Opata Jacka Rybińskiego zamieni się na jeden dzień w deptak pełen kolorów, stoisk i pozytywnej energii. Marzena Świtała, koordynatorka projektów Fundacji Wspólnota Gdańska, podkreśla: "Niezwykle bogaty program tworzą setki osób zaangażowanych w święto".

Deptak na ulicy Opata Jacka Rybińskiego będzie zamknięty dla samochodów, umożliwiając mieszkańcom swobodne poruszanie się między stoiskami i namiotami. Wzdłuż ulicy znajdzie się ponad pięćdziesiąt stoisk, na których swoje wyroby zaprezentują lokalni artyści, rękodzielnicy, szkoły, przedszkola, placówki zdrowia oraz organizacje pozarządowe.

Koncerty i artystyczne pokazy na scenie plenerowej

Na Placu Inwalidów Wojennych, który na co dzień służy jako parking, stanie scena plenerowa. Od godziny 12:15 do 17:00 odbywać się będą na niej różnorodne występy muzyczne i taneczne. W programie znajdą się prezentacje grup wokalnych, tanecznych, chórów oraz zespołów akrobatycznych. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Grupa Sambowa Top Dance, Chór Olivii Centre oraz Szkoła Tańca „Dance United”.

Wieczorne atrakcje muzyczne rozpoczną się o godzinie 18:00 koncertem dzieł wielkich mistrzów pod hasłem "Muzyczne fascynacje – koncert dzieł wielkich mistrzów". W programie znajdą się utwory operowe, operetkowe i musicalowe, a także piosenki z cyklu „Powróćmy jak za dawnych lat”. Wystąpią Julia Iwaszkiewicz (sopran), Łukasz Wroński (tenor), Robert Hennig (baryton) oraz Emilia Grażyńska (fortepian). Koncert poprowadzi Barbara Żurowska Sutt.

Kulminacją wieczornych wydarzeń będzie występ grupy Urwani z Wesela, która rozpocznie się o godzinie 20:00. Ta polska orkiestra grająca w stylu Balkan Brass zapewni żywe, bałkańskie rytmy, zachęcając do tańca i wspólnej zabawy.

Gry, zabawy, pchli targ, wymiana roślin, spacery...

W trakcie trwania święta na stoiskach rozstawionych wzdłuż ulicy Opata Jacka Rybińskiego będzie można znaleźć rękodzieło, literaturę oraz gastronomię. W namiotach partnerów wydarzenia odbywać się będą gry, zabawy, konkursy i warsztaty. Dodatkową atrakcją będzie pchli targ, na którym będzie można poszukać skarbów, a także specjalny pchli targ dla dzieci.

To jednak nie wszystko! Organizatorzy przygotowali także spacery z lokalnymi przewodnikami, którzy opowiedzą o ciekawostkach i historii Oliwy. Nie zabraknie również artystycznych atrakcji, takich jak plener malarski, gdzie będzie można podziwiać malarzy przy pracy, oraz Zielona Wymianka – plantcrossing, który umożliwi wymianę roślin.

Marzena Świtała zachęca: "Zaprośmy rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, by przeżyć chwile wzruszeń i zachwytu, nabrać oddechu w piknikowej, beztroskiej atmosferze. Czekamy na każdego z otwartymi ramionami, i gorąco zachęcamy do udziału".

Święto Dzielnicy Viva Oliva rozpocznie się o godzinie 12:00, a wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania i czerpania radości z bogatego programu przygotowanego specjalnie dla mieszkańców.


Na podstawie: UM Gdańsk