30 lat po pożarze hali widowiskowej - rozmowa z muzykami Golden Life
W niedzielę, 24 listopada, minie dokładnie 30 lat od tragicznego pożaru, który miał miejsce w Hali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej. Wydarzenie to wciąż głęboko zapisało się w pamięci mieszkańców, a jego skutki odczuwalne są do dziś. Obchody rocznicy będą miały charakter nie tylko pamięci o ofiarach, ale także refleksji nad zmianami, jakie zaszły w naszym społeczeństwie od tamtego czasu.

Uroczystości upamiętniające ofiary pożaru

W niedzielę o godz. 13:00, pod Pomnikiem Ofiar Pożaru, który usytuowany jest w miejscu dawnej hali, odbędzie się ceremonia zapalenia zniczy. Wśród uczestników będą m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, oraz Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, która jako nastolatka znalazła się w gronie poszkodowanych. Jej osobiste wspomnienia i doświadczenia z tamtego tragicznego wieczoru z pewnością dodadzą głębi temu wydarzeniu.

Tragedia, która wstrząsnęła społecznością

Pożar, który miał miejsce w czwartkowy wieczór 24 listopada 1994 roku, podczas koncertu zespołu Golden Life, zakończył się śmiercią siedmiu osób. Większość ofiar stanowili młodzi ludzie, uczniowie szkół, a także pracownicy ochrony, którzy próbowali ratować innych. Ta tragedia nie tylko wstrząsnęła lokalną społecznością, ale również wzbudziła ogólnopolskie zainteresowanie, zmuszając do refleksji nad bezpieczeństwem na imprezach masowych. W pobliżu miejsca, gdzie stała hala, postawiono pomnik, który stanowi trwałe przypomnienie o tym tragicznym wydarzeniu i jego ofiarach.

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy

Na łamach naszego portalu w najbliższych dniach opublikujemy szereg artykułów i wywiadów związanych z rocznicą pożaru. W piątek o godz. 11:00 będzie można przeczytać rozmowę z Anną Golędzinowską, która podzieli się swoimi wspomnieniami jako jednej z 300 poszkodowanych. O godz. 13:00 zapraszamy na wywiad z członkami zespołu Golden Life, którzy opowiedzą o emocjach towarzyszących tamtemu wydarzeniu oraz o powstaniu ich kultowego utworu, który stał się symbolem pamięci o ofiarach. W sobotę natomiast, o godz. 12:00, zaplanowano rozmowę z ekspertem z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, który przybliży zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej, a także wyzwań, przed którymi stajemy dzisiaj.

Konferencja naukowa o leczeniu oparzeń

Przypominamy również o konferencji naukowej, która odbędzie się w sobotę, 23 listopada, w godzinach 10:00-15:00 w Auditorium Primum GUMed. Tematem konferencji będzie "Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro". Wydarzenie to będzie okazją do refleksji nad postępami w medycynie oraz rehabilitacji osób, które doznały oparzeń w wyniku tragicznych wydarzeń, takich jak pożar w Stoczni Gdańskiej. Prof. dr hab. Dominika Szalewska, kierownik Kliniki Rehabilitacji UCK GUMed, podkreśli znaczenie doświadczeń i wiedzy ekspertów w tej dziedzinie.

Wydarzenia związane z rocznicą pożaru to nie tylko okazja do wspomnienia ofiar, ale także do refleksji nad tym, jak wiele zmieniło się w naszym społeczeństwie przez te trzy dekady. Pamięć o tamtych tragicznych chwilach powinna być dla nas impulsem do działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i wspierania tych, którzy na skutek takich tragedii potrzebują pomocy.


Na podst. UM Gdańsk