Wypełniona katedra i nuncjusz - Gdańsk świętuje 100 lat diecezji

W archikatedrze oliwskiej zabrzmiały organy, chór i oklaski. W Gdańsku świętowano stulecie utworzenia diecezji, a wśród wiernych i hierarchów było widać radość i powagę chwili. Przed katedrą i wewnątrz kościoła gromadzili się goście z całej Polski, bo równocześnie obradowała Konferencja Episkopatu. Atmosfera mieszała dźwięk muzyki z refleksją nad przyszłością Kościoła w kraju.
- Uroczystość w Archikatedrze Oliwskiej z nuncjuszem i chórem
- Gdańsk jako miejsce obrad biskupów i refleksji nad przyszłością Kościoła
Uroczystość w Archikatedrze Oliwskiej z nuncjuszem i chórem
Podczas wtorkowej celebracji w Archikatedrze Oliwskiej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi. Katedra była niemal pełna. Wśród uczestników znaleźli się metropolita gdański i gospodarz uroczystości Tadeusz Wojda, a także goście reprezentujący miasto i uczelnie: wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz rektor Uniwersytetu Gdańskiego Piotr Stepnowski. Obecny był też polityk okresu przełomu ustrojowego Tadeusz Fiszbach.
Oprawę muzyczną zapewnił Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego, co podkreśliło podniosły charakter celebracji. Jedna z uczestniczek wydarzenia podsumowała to słowami:
“Było przepięknie” - jedna z uczestniczek uroczystości
Gdańsk jako miejsce obrad biskupów i refleksji nad przyszłością Kościoła
W tym samym czasie w Gdańsku odbywało się 402. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, zaplanowane na 13–15 października. Jak poinformowano oficjalnie, hierarchowie poruszali m.in. tematy migracji oraz utworzenia komisji niezależnych ekspertów do zbadania przypadków wykorzystania seksualnego przez duchownych. Dyskutowano także o misyjności Kościoła w Polsce i jego dalszym zaangażowaniu w działalność ewangelizacyjną. Obecność biskupów z całego kraju dodatkowo uwydatniła rangę gdańskich obchodów.
Historia świętowanej wspólnoty sięga początków XX wieku. Diecezja gdańska została ustanowiona bullą papieża Piusa XI Universa christifidelium cura dnia 30 grudnia 1925, a pierwszym biskupem diecezjalnym był bp Edward O’Rourke. Do rangi archidiecezji Gdańsk podniesiono bullą Totus Tuus Poloniae Populus papieża Jana Pawła II 25 marca 1992, a pierwszym metropolitą był abp Tadeusz Gocłowski. Centralne obchody stulecia w katedrze były jednym z punktów bogatszego programu jubileuszowego organizowanego w ostatnich tygodniach przez miasto i diecezję.
na podstawie: Urząd Miejski w Gdańsku.
Autor: krystian