Liceum nr 1 w Pruszczu Gdańskim zyska laboratoria AI i STEM dzięki wsparciu KPO

W sercu Pruszcza Gdańskiego pojawi się nowy sprzęt, którego nie zobaczy się na co dzień w szkolnych klasach — zestawy do pracy z sztuczną inteligencją i przenośne laboratoria przyrodnicze. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej będzie mogła uczyć się z użyciem profesjonalnych narzędzi, a szkolne pracownie staną się miejscem eksperymentów i projektów. To krok, który ma zmienić rutynę lekcyjną w przestrzeń praktycznych umiejętności.
- W Pruszczu Gdańskim podpisano umowy na wyposażenie szkół
- Co trafi do Laboratorium sztucznej inteligencji AI i Pracowni Przyrodniczej
W Pruszczu Gdańskim podpisano umowy na wyposażenie szkół
Podczas oficjalnego podpisania umów między Miastem a Ministerstwem Cyfryzacji ustalono przekazanie nowego wyposażenia dla liceum w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Akt formalny miał miejsce 26 stycznia 2026. Program, z którego finansowane są przekazywane zestawy, to program oznaczony jako Wdrażanie inwestycji C2.2.1 Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji, wskaźnik C13L Laboratoria sztucznej inteligencji (AI) oraz laboratoria nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) utworzone w szkołach.
W praktyce umowy przewidują nieodpłatne przekazanie sprzętu do szkoły; dokumenty określają zakres wyposażenia i termin dostawy. Zgodnie z zapisami sprzęt ma trafić do placówki w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów.
Co trafi do Laboratorium sztucznej inteligencji AI i Pracowni Przyrodniczej
Szkoła otrzyma dwa oddzielne zestawy wyposażenia — Laboratorium sztucznej inteligencji AI i Pracownię Przyrodniczą STEM. Wymienione elementy mają podnieść jakość kształcenia praktycznego i umożliwić prowadzenie zajęć w nowoczesnym formacie.
Laboratorium sztucznej inteligencji AI:
- 16 laptopów — w tym 15 dla uczniów i 1 dla nauczyciela;
- jednostka centralna - desktopowa stacja robocza do obsługi usług AI, katalogowych i plikowych;
- urządzenie sieciowe AP z WiFi;
- mobilna szafka na urządzenia z funkcją ładowania laptopów;
- zasilanie gwarantowane UPS dla jednostki centralnej;
- monitor interaktywny o przekątnej min. 75 cali (min. 188,5 cm) ze stojakiem;
- kamera HD USB z mikrofonem i dwoma statywami;
- komplet oprogramowania edukacyjnego.
Pracownia Przyrodnicza STEM:
- 6 laptopów z torbami do przenoszenia;
- 6 tabletów z etui;
- 3 urządzenia pomiarowe z dedykowanym oprogramowaniem i akcesoriami cyfrowymi;
- 3 kontrolery z czujnikami oraz zestaw akcesoriów do podłączania i programowania czujników;
- 6 mikroskopów cyfrowych;
- 6 okularów VR do pracy z wirtualną rzeczywistością w przedmiotach przyrodniczych;
- drukarka 3D wraz z filamentami;
- monitor interaktywny ze stojakiem;
- oprogramowanie edukacyjne, materiały eksploatacyjne i zestawy środków ochrony indywidualnej.
Wyposażenie obejmuje zarówno sprzęt, jak i niezbędne oprogramowanie oraz akcesoria, co pozwoli na szybkie uruchomienie zajęć praktycznych po dostawie.
Nowe pracownie - co to oznacza dla szkoły i uczniów Otwarcie takich pracowni to szansa na zmianę sposobu prowadzenia zajęć: od krótkich pokazów do rzeczywistych projektów z danymi, sensoryką i wirtualnymi symulacjami. Sprzęt pozwoli na prowadzenie zajęć z zakresu programowania modeli, analizowania wyników pomiarów, druku 3D czy eksperymentów z wykorzystaniem VR. Przy odpowiednim zaplanowaniu mogą powstać koła naukowe, projekty konkursowe lub współpraca z lokalnymi firmami technologicznymi.
Przygotowanie szkoły do korzystania z nowego sprzętu będzie oznaczało także zadania organizacyjne — planowanie grafiku pracowni, szkolenia nauczycieli, zapewnienie bieżącej opieki technicznej i bezpieczeństwa danych. To elementy, które zdecydowanie warto uwzględnić, by inwestycja przyniosła wymierne efekty edukacyjne.
na podstawie: UM Pruszcz Gdański.
Autor: krystian

