Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

W miniony piątek policjanci ruchu drogowego przeprowadzili akcję pod nazwą „Prędkość”. Wzmożone działania miały na celu kontrolę przestrzegania przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w szczególności zwrócenie uwagi na tych przekraczających dozwoloną prędkość. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali 118 samochodów. Ujawnili 52 kierujących, którzy poruszali się z niedozwoloną prędkością, spośród nich 9 osób, musiało czasowo pożegnać się ze swoimi prawami jazdy.

Działania przeprowadzone przez gdańskich policjantów przede wszystkim miały na celu uświadomienie kierującym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda samochodem. Szczególną rolę w działaniach odegrali policjanci z grupy pn. Speed, których głównym zadaniem było przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości. Podczas służby używali oni najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator. Funkcjonariusze ruchu drogowego w trakcie akcji korzystali z nowoczesnych laserowych mierników prędkości, a także z ręcznych mierników prędkości z wizualizacją. W trakcie działań policjanci ujawnili 52 wykroczenia dotyczące przekroczenia dozwolonej prędkości. Dziewięciu kierowców straciło prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Podczas piątkowych kontroli, policjanci zatrzymali też 2 pijanych kierowców. W piątek rano funkcjonariusze drogówki odebrali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy bmw, który na ul. Słupskiej zasnął za kierownica zaparkowanego w bramie wjazdowej samochodu. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, wylegitymowali mężczyznę i zbadali jego trzeźwość. Okazało się, że 27 -letni mieszkaniec Elbląga miał ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu na Przymorzu. Policjanci zatrzymali mu też prawo jazdy, natomiast samochód wydano właścicielowi wypożyczalni, z której mężczyzna wynajął auto. W piątek w nocy policjanci otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy seata, który na ul. Niterów spowodował kolizję. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, ustalili, że 32-letni obywatele Ukrainy po wyjściu z dyskoteki wsiadł do samochodu i podczas cofania uderzył w stojącego w pobliżu volkswagena, a następnie ruszając do przodu, uderzył w mazdę. Okazało się, że 32-letni sprawca kolizji był pijany i miał ponad 1,5 alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu w Nowym Porcie.
Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, grzywna oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.


Pamiętajmy!


Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.