UM Gdańsk: Parada Miast otworzyła Zjazd Hanzy na Drodze Królewskiej
W Gdańsku rozpoczął się 44. Zjazd Nowej Hanzy, który przyciągnął delegacje z 84 miast z 14 krajów. Wydarzenie zainaugurowała Wielka Parada Miast, podczas której uczestnicy przeszli historyczną Drogą Królewską. Wśród licznych atrakcji znalazły się występy artystyczne, koncerty i Jarmark Hanzeatycki.
  1. Wielka Parada Miast otwarła Zjazd Hanzy.
  2. Oficjalna ceremonia odbyła się pod Fontanną Neptuna.
  3. Rozpoczął się Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym.
  4. Zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych przez cały weekend.

W czwartkowy wieczór, 13 czerwca, odbyła się Wielka Parada Miast, która tradycyjnie inaugurując Zjazd Nowej Hanzy. Przemarsz delegacji z 84 miast z 14 państw odbył się przez historyczną Drogę Królewską. Na czele pochodu, według porządku alfabetycznego, szła delegacja z niemieckiego Alfeld, a gospodarze zamykali pochód. Gdańskiej delegacji przewodniczyły prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Wspaniałą oprawę artystyczną zapewnił Teatr Gdańskiego Archipelagu Kultury, na czele przemarszu maszerowały postaci Wolności i Sławy, reprezentujące osiem gdańskich alegorii. Za nimi podążali żołnierze Garnizonu Gdańskiego oraz gdańscy werbliści. Nawet król mórz, Neptun, opuścił swoją fontannę, aby dołączyć do orszaku.

Po zakończeniu parady, delegacje zgromadziły się przy Fontannie Neptuna, gdzie oficjalnie otwarto Zjazd Hanzy. Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy, podkreślił znaczenie więzi miast hanzeatyckich, zwracając uwagę na sytuację międzynarodową: "Nie wolno nam zapomnieć, że niedaleko stąd, na Ukrainie, szaleje wojna. Mimo międzynarodowego wysiłku, pokój jest wciąż daleko. Tym ważniejsze jest, byśmy przypomnieli sobie nasze wspólne wartości."

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, przypomniała, że ostatni Zjazd Hanzy odbył się w 1997 roku, kiedy obchodzono tysiąclecie Gdańska. W swoim wystąpieniu zaznaczyła: "Nasze miasto było wtedy inne, Polska nie należała do Unii Europejskiej ani do NATO, nie było wielu inwestycji, a międzynarodowe głosy nie rozbrzmiewały na co dzień na ulicach tak, jak dziś. A dziś z całą mocą możemy powiedzieć, że witamy Was w mieście wolności, solidarności i równości."

Wieczór na Długim Targu zakończył koncert jazzowy Wojtek Mazolewski Quintet, który wprowadził uczestników w wyjątkowy nastrój. Przed paradą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbył się Wieczór Gdański, na którym oficjalnie powitano delegacje miast.

W ramach Zjazdu Hanzy, od piątku do niedzieli, na mieszkańców i gości czeka szereg atrakcji. Na Targu Węglowym odbywa się Jarmark Hanzeatycki oraz liczne występy artystyczne. W programie znalazły się również koncerty, warsztaty i wykłady dotyczące historii Hanzy.

Warto podkreślić, że Zjazd Hanzy to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także do dyskusji o przyszłości i współczesnych wyzwaniach. Jak zaznaczyła prezydent Dulkiewicz, w trakcie wydarzenia odbędzie się szczyt burmistrzów, podczas którego poruszane będą ważne tematy dotyczące rozwoju miast hanzeatyckich.

W niedzielę, podczas ceremonii zamknięcia, Gdańsk symbolicznie przekaże organizację kolejnego Zjazdu szwedzkiemu Visby. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do poznania kultury i historii innych miast oraz nawiązania nowych znajomości i współpracy.


Wg inf z: UM Gdańsk