Koncert w Bazylice Mariackiej ku pamięci Pawła Adamowicza
W minioną niedzielę w Bazylice Mariackiej odbył się wyjątkowy koncert dedykowany pamięci Pawła Adamowicza. Wydarzenie to było kulminacyjnym punktem 13. edycji Euro Chamber Music Festival, który przez ostatnie tygodnie wypełniał miasto dźwiękami muzyki poważnej. Występ Duo del Gesù, zespołu złożonego z Arnauda Kaminskiego i Krzysztofa Tymendorfa, był hołdem dla zasłużonego prezydenta Gdańska.

13. edycja Euro Chamber Music Festival - święto muzyki kameralnej

Od 21 czerwca 2024 roku miasto gościło 13. edycję Euro Chamber Music Festival, podczas której odbyło się aż 13 koncertów. Wydarzenie to, organizowane przez Duo del Gesù, składało się z występów muzyków z całego świata, którzy prezentowali dzieła zarówno wielkich mistrzów, jak i mniej znanych kompozytorów. Festiwal zakończył się koncertem w Bazylice Mariackiej, poświęconym pamięci Pawła Adamowicza, wieloletniego prezydenta miasta, który miał ogromny wpływ na jego rozwój.

Inicjatywa młodych muzyków - narodziny festiwalu

Duo del Gesù, czyli Arnaud Kaminski (skrzypce) i Krzysztof Tymendorf (altówka), założyli festiwal zaledwie dwa lata po utworzeniu zespołu w 2010 roku. Jak wspomina Arnaud Kaminski, inspiracja do stworzenia festiwalu przyszła niespodziewanie podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. W tym okresie w Trójmieście brakowało wydarzeń kulturalnych, co skłoniło młodych muzyków do działania.

- Kończyliśmy studia, graliśmy na ulicy, z ludźmi - było super. Wpadliśmy na pomysł festiwalu podczas Euro 2012, bo w tym okresie nic się nie działo w Trójmieście. Żadnej sztuki, kultury, nic, wszystkie teatry pozamykane, kina również. I naprawdę w trzy tygodnie zorganizowaliśmy festiwal i to międzynarodowy, bo muzycy przyjechali z Japonii, z Bułgarii, z Francji, z Niemiec i z Polski. Zawsze wspominam to z wielką radością. Już wtedy był pomysł festiwalu muzyki kameralnej - mówi Kaminski.

Od tego momentu festiwal stał się stałym punktem w kalendarzu kulturalnym miasta, przyciągając miłośników muzyki kameralnej z Polski i zagranicy.

Unikalny duet na polskiej scenie muzycznej

Duo del Gesù to zespół wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej, łączący skrzypce i altówkę. Kaminski i Tymendorf, obaj związani z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki, z pasją dążą do muzycznej doskonałości. W ich repertuarze znajdują się zarówno dzieła wielkich mistrzów, jak i mniej znanych kompozytorów, takich jak Ignaz Pleyel, Franz Anton Hoffmeister, Robert Fuchs, Charles Koechlin czy Philipp Scharwenka.

Muzycy nie ograniczają się jednak tylko do muzyki klasycznej. Interesują się również muzyką współczesną oraz improwizowaną, co zaowocowało współpracą z Władysławem "Gudonisem" Komendarkiem, legendą muzyki progresywnej w Polsce.

Hołd dla Pawła Adamowicza

Koncert w Bazylice Mariackiej miał szczególne znaczenie, gdyż był dedykowany pamięci Pawła Adamowicza. Wybór utworów na ten wieczór dokonali sami muzycy - Arnaud Kaminski i Krzysztof Tymendorf. Był to wyraz ich szacunku i wdzięczności dla prezydenta, który przez lata wspierał rozwój kulturalny miasta. Występ ten był nie tylko muzycznym wydarzeniem, ale również momentem refleksji i wspomnień o człowieku, który pozostawił trwały ślad w historii miasta.

Podsumowując, zakończenie 13. edycji Euro Chamber Music Festival w Bazylice Mariackiej było wydarzeniem pełnym emocji i muzyki na najwyższym poziomie. Duo del Gesù po raz kolejny udowodniło, że muzyka kameralna ma swoje ważne miejsce w sercach mieszkańców i kulturalnym życiu miasta.


Na podstawie: Urząd Miejski w Gdańsku