LeŚnia i Centrum św. Jana - NCK podsumowuje rok pełen odwiedzających i nagród

W gotyckich murach Centrum św. Jana w Gdańsku powstała nietypowa atrakcja, która zmieniła rytm miasta na kilka letnich dni. Nadbałtyckie Centrum Kultury zebrało plon działań artystycznych, konserwatorskich i festiwalowych — od instalacji po nagrody branżowe. Instalacja LeŚnia przyciągnęła tłumy, a siedziba zdobyła wyróżnienia potwierdzające jej rosnącą rolę w życiu kulturalnym.
- LeŚnia w Centrum św. Jana - las w gotyckim wnętrzu, który przyciągnął tłumy
- Jak NCK w Gdańsku połączyło opiekę nad zabytkiem z ofertą kulturalną
LeŚnia w Centrum św. Jana - las w gotyckim wnętrzu, który przyciągnął tłumy
Projekt z okazji 30-lecia NCK był krótką, ale głośną akcją: przez 9 dni w gotyckim wnętrzu kościoła powstał mikrolas z 250 roślinami i 170 m2 trawnika. W tym czasie instalację zobaczyło ponad 42 000 osób — zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Przekuło się to na rozgłos poza Gdańskiem: LeŚnia zdobyła m.in. PR Wings 2025, Kreatura 2025 oraz srebro IAB MIXX Awards 2025 jako projekt o wysokim potencjale angażowania odbiorcy.
Oprócz samej instalacji w przestrzeni Centrum św. Jana odbywały się koncerty, wykłady i cykle tematyczne. Wśród wydarzeń organizowanych przez NCK znalazły się m.in. cykle organowe, projekcje filmowe i warsztaty — oferta, która przyciągnęła różne grupy wiekowe i zainteresowań.
Jak NCK w Gdańsku połączyło opiekę nad zabytkiem z ofertą kulturalną
Rok przyniósł także działania konserwatorskie i wystawiennicze. Centrum św. Jana otrzymało wyróżnienie Zabytek Zadbany 2025 oraz Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. W ramach prac przywrócono m.in. Lożę Żeglarzy na jej oryginalne miejsce, a do wnętrza powrócił zakonserwowany fragment empory południowej - rzeźbiony słupek z postacią kobiecą. Pokazy i wystawa podsumowująca 30 lat odbudowy kościoła pomagały zrozumieć przemianę miejsca z kulturalnego hubu.
Statystyki uczestnictwa pokazują skalę zainteresowania: 36 wakacyjnych prezentacji organowych zgromadziło 2564 osoby, a Noc Muzeów odwiedziło 652 osób, które mogły m.in. wziąć udział w 21-minutowym escape roomie. Do tego doszły cykle koncertów “Zacznij od Bacha…”, festiwalowe projekcje jak Bałtyk Movie, spotkania i warsztaty — repertuar, który wypełnił salony i zakamarki obu siedzib NCK.
Dla mieszkańca to oznacza konkretne korzyści: więcej okazji do bezpłatnych lub niedrogich wydarzeń, odrestaurowane wnętrza do zwiedzania i programy dopasowane do różnych gustów. Warto pamiętać, że po sukcesie ostatnich miesięcy zainteresowanie biletami na wybrane wydarzenia może być większe niż wcześniej — organizator zapowiada kolejne 12 miesięcy pełne wystaw, koncertów i festiwali, więc lepiej śledzić komunikaty NCK, jeśli ktoś planuje udział.
Nadbałtyckie Centrum Kultury nie zwalnia tempa — po roku, w którym sztuka, konserwacja i publiczność spotkały się w jednym miejscu, placówka wpisuje się coraz mocniej w mapę kulturalną miasta.
na podstawie: Urząd Miejski w Gdańsku.
Autor: krystian

